Jak opravit žaluzie: Vyměňte si sami silon i řetízek

Žaluzie jsou dnes vyrobeny z kvalitních materiálů a vydrží při správném používání mnoho let. I přesto se může stát, že se některé součástky opotřebují a poškodí. Pokud se vám nedopatřením přetrhl řetízek nebo silon, zvládnete ho sami vyměnit.

Demontování žaluzie pro výměnu ovládacího řetízku

K výměně ovládacího řetízku budete potřebovat:

  • nový řetízek
  • spojku
  • aku šroubovák

Žaluzie musíte odmontovat, vytáhnout vodící silony, odstranit krytky z okrajů a ručně nebo aku šroubovákem demontovat žaluzii. Sundáte ji dolů a položíte na rovnou plochu. Pak vytáhnete pouzdro. Podívejte se, jak je řetízek vložený a kudy prochází. Z pouzdra vyndejte ozubené kolečko i řetízek.

Výměna ovládacího řetízku

Kolečko vraťte zpět a navlékněte dovnitř nový řetízek. Spojte řetízek spojkou na vnější straně. Zatáhněte za řetízek tak, aby byla spojka jen pár centimetrů pod pouzdrem, které vložte zpět do profilu žaluzie. Žaluzii připevněte na okno, dobře upevněte silony, zakryjte pouzdro krytkami a vyzkoušejte správnou funkci řetízku.  

Demontáž žaluzie pro výměnu silonového vedení

K výměně silonového vedení potřebujete:

  • příborový nůž
  • šroubovák
  • náhradní kolíčky
  • nový silon

Ten zakoupíte ve specializovaných prodejnách za pár korun. Žaluzii je třeba odmontovat a sundat z okna. Vytáhněte ze spodní lišty kolíček se silonem pomocí příborového nože a stáhněte žaluzie nahoru. Šroubovákem oddělejte vrchní profil, žaluzii sundejte a položte na rovnou plochu. Zapamatujte si připevnění silonu k horní části profilu, otevřete plastový zámek a silon uvolněte.

Výměna silonového vedení

Nový silon navlékněte na fixační kolík a upevněte uzlíkem. Druhý konec provlékněte jako starý silon spodním profilem i lamelami, připevněte k zámku horního profilu a namontujte žaluzii na okno. Konec silonu s uzlíkem vsuňte do spodní zasklívací lišty, zasuňte fixační kolík a tahem za silon upevněte kolík i silon v otvoru. V zámku horního profilu napněte tahem vyčnívající konec silonu a upevněte ho pojistkou. Zbytek silonu ukryjte do profilu a nasaďte zpět krytky.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *