Hygge styl bydlení: Jak si zútulnit domov?    

Hygge styl je dánský způsob spokojeného bydlení pro šťastný život. Bydlení musí být podle Hygge stylu především útulné, jednoduché, čisté, vzdušné a musíte se v něm cítit bezpečně a příjemně. Vytvořte si útulný domov. Poradíme vám jak na to.

Co je Hygge styl

Slovo „hygge“ je zkratkou od „hyggelig“, což znamená hřejivá atmosféra a útulná pospolitost. Ten, kdo žije ve stylu Hygge, si umí užívat života, dopřávat zážitky a vychutnávat okamžiky, ať už jde o velké věci nebo jen každodenní drobnosti. Hygge styl charakterizuje šťastný způsob života. Jde o dánský životní styl zaměřený na příjemné pocity štěstí a spokojený život, který se snaží docílit pocit útulnosti, tepla a důvěrnosti, který vám navodí i pocity příjemného bezpečí. Hygge styl hravě doplní moderní, tradiční i venkovský styl bydlení.

Útulné bydlení bez zbytečností

Bydlení ve stylu Hygge musí být v první řadě útulné. V přeplněném interiéru však útulnosti nedosáhnete. I proto Hygge styl klade důraz na prostor, vzdušnost, čistotu a jednoduchost. Zapomeňte na skladování věcí, které už vám nejsou k ničemu. Odstraňte ze svého domu či bytu vše nepotřebné a nechte jen věci, co vám přináší užitek nebo radost. Čistý domov bez zbytečností vyžaduje poloviční dobu na úklid. Hygge jsou také deskové hry na malých stolcích, hořící krb a voňavé svíčky.

Oáza klidu a koutek pro relaxaci

Hygge styl je spojený se vším, co navozuje příjemné pocity a dobrou náladu. Vytvořte si prostor, kde si budete chtít dát šálek horké kávy, čokolády nebo čaje. Pořiďte si pohodlné křeslo, polštářky a hřejivý pléd, abyste si mohli šálku s horkým nápojem nebo sklenkou vína dobrou knížku. Přidejte pohovku, kde se schoulíte pod deku, abyste se mohli dívat na oblíbené filmy nebo si zdřímli po obědě. Při tvorbě interiéru se rozhodně nebojte kombinovat staré s novým.

Ložnice pro sladké sny

Kvalitní postelpohodlnou matrací a tlumenými světly lamp a svíček doplňte kvalitními lůžkovinami, povlečením, přehozy na postel i polštářky. Na zdi volte jemné, světlé nebo pastelové barvy. Důležitým prvkem je dřevo, hlavně bříza, borovice, dub a jasan. Měkkost interiéru jako stvořená pro zdravý spánek podtrhne textil, jako je len, vlna, jemné kožešiny i kůže, lehké záclony, zatemňující závěsy a hebký koberec. Doplňkem může být i kámen a keramika.

Barvy pro styl Hygge

Základem Hygge bydlení je výběr správných barev. Využijte bílou barvu, která by se měla v interiéru ideálně objevit na stěnách, ale klidně na nábytku a doplňcích. Můžete si rovnou vyzkoušet i trend patinování, který se k tomuto stylu skvěle hodí. Podobně vzdušně funguje i světle růžová či modrá, vanilková nebo mentolová. Jako oživující prvky do interiéru vyzkoušejte modrou, azurově modrou, petrolejovou, šedou, černou, žlutou nebo červenou.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *