Jak postavit skleník svépomocí

Jak postavit skleník svépomocí

Než začnete vybírat a stavět, pořádně měřte. Ujasněte si, co budete ve skleníku pěstovat. Zda jej budete využívat jen přes léto, nebo po celý rok. Od toho se odvíjí i velikost skleníku.

Základem je umístit skleník na slunném místě. Problém způsobí sníh padající ze střechy, nebo větvě a ovoce ze stromu. Delší strana skleníku má směřovat k jihu. Skleník u stěny domu využije zdivo k akumulaci tepla a bude vytápěný i přes noc. Vhodnějším řešením je volně stojící skleník, který je vyhříván po celý den a sluneční záření je využito nejlépe.

Tip: Zahradní jezírko svépomocí. Rady a tipy.

Podezdívka skleníku

Pokud se rozhodnete pro skleník s těžkou svařenou konstrukci, ukotvěte ji na klasickou podezdívku 70 až 80 cm vysokou a na jednu cihlu širokou. Pokud je konstrukce z lehčích materiálů, můžete skleník ukotvit jen na ocelové nebo betonové piloty. Jsou levnější a jejich stabilita je téměř shodná podezdívkou. Skleník se dá bez potíží přemístit jinam.

Skelet skleníku

Kostra skleníku by měla dát maximální přístup světla k rostlinám, co největší pěstební plochu, dostatečně velkou cirkulaci vzduchu a těsnou konstrukci. Stabilita by měla být přiměřená hmotnosti požité výplně. Lehký skleník může mít konstrukci z pozinkovaných profilů bez tmelů. Lze je umístit na podezdívku i jiný podklad. Tyto skleníky jsou levnější, montáž je méně časově náročná a jsou vhodné spíše pro sezónní využití.

Skleník na celoroční využití

Pokud si chcete pořídit skleník s delší životností a s vytápěním, použijte ocelovou kostru. Ocel je velice odolná, kvalitní a také stabilní. Montáž ocelových profilů je o něco náročnější. Jde hlavně o dodržení přesných, pravoúhlých spojů. Pokud nebude konstrukce smontovaná opravdu správně, dojde k chybnému osazení skly a mohou popraskat.

Vybavení skleníku

Ve sklenících je středová cestička a dva záhon. Větší skleník potřebuje dvě cestičky a tři záhony. Dále se rozhodněte, zda tam chcete i stoly a police, rostlin v nádobách či úložnou plochu na nářadí. Pro uskladnění nářadí se vám ale bude spíše hodit nářaďový domek.

Jak postavit skleník svépomocí
Ohodnotit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *