Jak postavit skleník svépomocí

Než začnete vybírat a stavět, pořádně měřte. Ujasněte si, co budete ve skleníku pěstovat. Zda jej budete využívat jen přes léto, nebo po celý rok. Od toho se odvíjí i velikost skleníku.

Základem je umístit skleník na slunném místě. Problém způsobí sníh padající ze střechy, nebo větvě a ovoce ze stromu. Delší strana skleníku má směřovat k jihu. Skleník u stěny domu využije zdivo k akumulaci tepla a bude vytápěný i přes noc. Vhodnějším řešením je volně stojící skleník, který je vyhříván po celý den a sluneční záření je využito nejlépe.

Tip: Zahradní jezírko svépomocí. Rady a tipy.

Podezdívka skleníku

Pokud se rozhodnete pro skleník s těžkou svařenou konstrukci, ukotvěte ji na klasickou podezdívku 70 až 80 cm vysokou a na jednu cihlu širokou. Pokud je konstrukce z lehčích materiálů, můžete skleník ukotvit jen na ocelové nebo betonové piloty. Jsou levnější a jejich stabilita je téměř shodná podezdívkou. Skleník se dá bez potíží přemístit jinam.

Skelet skleníku

Kostra skleníku by měla dát maximální přístup světla k rostlinám, co největší pěstební plochu, dostatečně velkou cirkulaci vzduchu a těsnou konstrukci. Stabilita by měla být přiměřená hmotnosti požité výplně. Lehký skleník může mít konstrukci z pozinkovaných profilů bez tmelů. Lze je umístit na podezdívku i jiný podklad. Tyto skleníky jsou levnější, montáž je méně časově náročná a jsou vhodné spíše pro sezónní využití.

Skleník na celoroční využití

Pokud si chcete pořídit skleník s delší životností a s vytápěním, použijte ocelovou kostru. Ocel je velice odolná, kvalitní a také stabilní. Montáž ocelových profilů je o něco náročnější. Jde hlavně o dodržení přesných, pravoúhlých spojů. Pokud nebude konstrukce smontovaná opravdu správně, dojde k chybnému osazení skly a mohou popraskat.

Vybavení skleníku

Ve sklenících je středová cestička a dva záhon. Větší skleník potřebuje dvě cestičky a tři záhony. Dále se rozhodněte, zda tam chcete i stoly a police, rostlin v nádobách či úložnou plochu na nářadí. Pro uskladnění nářadí se vám ale bude spíše hodit nářaďový domek.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *