Pastelové barvy – Jak s nimi interiér dotáhnout k dokonalosti?

Pastelové barvy jsou jemné a nevtíravé. Staly se velmi oblíbenými do všech místností našich domů a bytů. Pokud jsou pro vás příliš světlé, zkuste je doplnit geometrickými tvary a materiály, jako je třeba kov nebo plast.

Pokud právě řešíte, jak namíchat barvy, podívejte se, jak tyto odstíny vznikají. Pastelové barvy vznikají přidáním bílé barvy do odstínů fialové, růžové, modré, zelené či žluté. Oblíbené jsou odstíny lila, meruňková, mátová či máslově žlutá.

Dejte si pozor na kombinace

Aby pastelová barva v prostoru lépe vyzněla, můžete ji použít v několika barevných tónech. Pastelové barvy k sobě vždy ladí. Pěkné jsou kombinace pastelové barvy s neutrální smetanovou, béžovou, krémovou, saténovou nebo přírodní barvou. Kombinace s moderními pestrými a sytými barvami většinou vyznívají nevkusně. Pokud je ale kombinujete správně, svým vzhledem obohatí každý interiér. V koupelně zvolte tmavší odstín v kombinaci a kontrastu se světlými obklady. Můžete také zvolit barvu do ložnice v pastelových tónech a bude se vám krásně usínat.

Pastelové barvy v tradičním duchu

Nejčastěji se pastelové barvy používají do dětských pokojů. Najdeme je často ve venkovských staveních, kde se kombinují s bílým rustikálním nábytkem a přírodními odstíny dřeva na trámech i podlaze. Můžete využít i tmavé odstíny podlah a rámů obrazů. Tradiční atmosféru doplní smaltované hrnce, nádobí z kameniny a tradiční bytový textil, jako je prostírání, povlaky židlí a lavic, polštářů a závěsů. Pastelové barvy krásně vyniknou u vintage stylu. Oživíte je šedočernými doplňky s nádechem patiny doplňky z mědi. Pastelové odstíny mohou mít i obklady.

Pastelové barvy v moderním duchu

V moderních bytech a domech se často využívá kombinace pastelových barev s šedou a černou. Šedé odstíny dovolí pastelovým barvám zcela vyniknout. Můžete třeba použít podlahové dlaždic v šedé barvě. Černá je výrazná a vytvoří velmi osobitý charakter místnosti. Pastelové barvy v kontrastu s moderním a industriálním stylem dávají prostotu nádech nevtíravé elegance.

Naše rady

Aby se barvy příliš vzájemně netloukly a nevytvářely chaos v prostoru, vyberte si maximálně dvě barvy, které budete kombinovat a ladit vzájemně světlejší tmavší odstíny. Některé kouty v místnosti zkuste nechat v neutrálních tónech. Přechod mezi barvami bude mnohem vyváženější. Doplňte pastelové dekorace a doplňky.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *