Máte rádi patinu? Jestli se do ní chcete pustit, poradíme vám, jak na ni. Vybírat můžete z několika metod, suchým štětcem, vymýváním a probrušováním.
Díky patině získají doplňky a nábytek nevšední vzhled. Můžete s její pomocí oživit a zakrýt různé povrchy, nedokonalosti nebo přetvořit nábytek, který nezapadá do vašeho domu či bytu. Patinování je technika, která dodá nábytku netradiční vzhled a dokáže skvěle vizuálně sjednotit různé kusy nábytku.
Patinování suchým štětcem
Vezměte si terakotový květináč, očistěte ho od prachu a nečistot. Zvolte třeba bílý Balakryl. Plochý štětec lehce namáčejte do barvy. Vždy ještě štětec dobře osušte do hadříku. Dlouhými tahy vedenými vždy v jednom směru nanášejte barvu na květináč tak, aby byly tahy štětcem dobře patrné a vznikl vám efekt patiny.
Patinování vymýváním
Můžete si upravit třeba rám na obraz. Povrch rámu lehce zbruste smirkovým papírem a zbavte nečistot. První vrstvu barvy nechte dobře zaschnout, alespoň 4 hodiny. Pak naneste druhou vrstvu nátěru a v jiném odstínu a ještě vlhký jej mokrou houbičkou částečně odstraňujte. Tak získáte pěknou patinu.
Patinování probrušováním
Patinovaná může být podlaha, skříň, stůl, židle, komoda nebo domácí knihovna. Ze dřeva odstraňte lak. Zbruste jej brusnou houbičkou, smirkovým papírem nebo elektrickou bruskou až na dřevo. Dobře očistěte prach a nečistoty. Můžete zvolit postupně 3 barvy v odstínu hořčice, limetka a šedomodrá, nebo tmavě modrá, šedá a světle modrá.
Natřete první vrstvu barvy. Na místa, kde budete chtít vytvořit patinu, naneste pomocí obyčejné svíčky vosk. Další nátěry nepřilnou a efekt bude výraznější. Natřete voskem hlavně hrany a místa kolem kování. První vrstvu nechte dobře zaschnout. Pak naneste druhou vrstvu. Nechte ji zaschnout a probruste ji smirkovým papírem nebo špachtlí na místech, kam jste nanesli vosk. Pak naneste znovu na vybraná místa vosk a použijte třetí barvu. Po úplném zaschnutí znovu opatrně probruste místa, kam jste nanesli vosk. Očistěte od prachu a nečistot a máte hotovo.