Už jste viděli Portobello House?

Projekt vychází z propojení mezi fotografií současně vytvářející a formovanou architekturou. Koncept architekta Marcela Murema z kanceláře Trippe Arquitetura v Rio de Janeiro dělá tuto úžasnou rezidenci.

Jde o vytvoření dvojitého stavu. Dům ve svahu poskytuje vnímání jednopodlažního domu na všech podlažích, zatímco podlahy se stanou takovými deskami v závěsu. Jde o terasy ve výšce, jejichž prostřednictvím se architektonika přibližuje tradici velkého brazilského koloniálního domu s velkorysou verandou. Tyto prosklené plochy a balkony jsou zprostředkováním mezi intimními prostory domu a bujnou přírodou, která je obklopuje.

Tip: Sníte o možnosti jít z postele rovnou do bazénu?

Portobello House

Portobello House se nachází v Mangaratiba, na pobřeží státu Rio de Janeiro. Tento strmý terén je jen pár minut od pláže. Odhaleno je rozlehlé horské panorama s vrcholky hor na Atlantickém lese. Portobello House respektuje stávající povahu půdy a zaujímá poměrně malou plochu pozemku s malým pohybem půdy a používá konstruktivní metody, zejména kovovou konstrukci, které minimalizují zásahové aktivity do krajiny v tomto místě a velikost staveniště.

Suterén

V suterénu je modrý bazén ve tvaru písmene „L“, který jakoby neměl hranice. I když je to struktura v betonu, tato kombinace vody a dřeva lícující stěny a tvořící palubu, je úchvatná. Diskrétní dveře uprostřed dřevěného obložení suterénu nás vedou do uzavřeného prostředí místnosti určené pro volný čas, kde je i kino a sauna. U bazénu je solárium přilehlé ke skleníku pokrytému horní zavěšenou plochou. V tomto prostoru je krb a gril.

Přízemí domu

Když sejdeme po schodech schodů, sedících na travnatém svahu, dorazíme na centrální plošinu budovy v přízemí domu. Dlouhá spletitá stěna z kamene zajišťuje přizpůsobení stavby reliéfu. Tam končí kus zakřivené přístupové cesty a následuje plošina s dřevěnou podlahou, která obklopuje rezidenci. Je zde prominentní část, která se spouští v konzole strukturované kovovými profily. Ochrana hranic tohoto rozšíření terasy není provedena běžným zábradlím, nýbrž lavicí se sedadly v kumarovém dřevě. Je postavená tenkými a přesnými ocelovými plechy lichoběžníkovitého tvaru, které umožňují nepatrné roztažení po obvodu podlahy.

Prosklené plochy

Dům Portobello se skládá z kovové konstrukce se čtvercovou modulací os vzdálené 6 m od sebe. Na sociálním patře se nacházejí dva moduly pro socializaci, tedy obývací pokoj a jídelna v jedinečném prostředí, charakterizovaná úplnou průhledností a spojitostí mezi exteriérem i interiérem. Velké diapoziční zprostředkování dělají velké skleněné posuvné dveře. Druhý modul, ve kterém jsou místnosti, jako kuchyně či prádelna, je uzavřený a osamocený pod zdí pokrytou kamínky. Tyto vnitřní prostory jsou obklopeny druhou verandou v podobě desky horního patra v houpačce, která chrání místnost před vysokým výskytem slunečních paprsků a zvětráváním.

Grandiózní vyvrcholení

Když vyjdeme po vnitřním schodišti, spatříme něco úžasného. Začínáme kroky v travertinových mramorových blocích, pak je zde lineární posloupnost kymácejících se dřevěných desek, kde vidíme přechod z široké, horizontální oblasti místnosti úzký a vertikální prostor nad světlíkem, který se doslova koupá atmosférou přirozeného světla, a nakonec neočekávaně nedosáhneme vyvýšené dlažby, ale následuje chodba přiléhající k malé intimní zahradě, kterou tvoří krátký trávník mezi domem a počátkem kopce s keři. Pokud máme na zadní straně koridor přilepený k zemi přední fasádou, vidíme podlahu jako piano noble.

Apartmány

V tomto patře jsou uspořádány 4 apartmány vedle sebe. Místnosti otevřené na obou stranách získávají příslovečné křížené větrání, které je více než zdůvodněno souběžným pobřežním a horským vzduchem v místě. Na druhé straně jsou koupelny propojeny s exteriérem vždy světlíky ve stropu, takže vztah probíhá na obloze, s měnící se světelnou a stínovou hrou, která rozlišuje každou sezónu, měsíc a čas dne. Tato sada apartmánů je obklopena velkolepým balkonem, který končí dvojí funkcí, a to jak komunikace mezi místnostmi, tak i přemýšlení o krajině.

Exteriér

Exteriér směrem k dvojitému skleněnému zábradlí chrání před nadměrným odpoledním slunečním zářením 6 pohyblivých panelů složených z horizontálně paralelních dřevěných latí. Existuje jednoznačná souvislost mezi vertikálními a horizontálními rovinami mezi brise soleiuls a střechami v kuparu horní verandy a dolní verandu. Majákem takových vztahů jsou nosníky v kovovém profilu, které tvoří strukturu a obklopují desky podlahy apartmánů i střechy, což je plochá deska pokrytá expandovanou hlínou. Jde o sladění přírodní půdy a prostoru s architektonickou vynalézavostí.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *