Pultová střecha svépomocí – Vše co potřebujete vědět

Podívejte se na rady a typy, které by vám měly být při stavbě střechy svépomocí nápomocné. Doporučujeme se ale v každém případě poradit s odborníkem.

Pultová střecha je zajímavým řešením, i když se ani zdaleka nehodí všude. Při její stavbě je nutné brát ohled i na okolní zástavbu. Dům s pultovou střechou může stát klidně jako solitér někde na samotě, ale i ve čtvrti rodinných domů mezi tradičními moderními domy. Nejvíce se používá na energeticky úsporné domy a vytváří zajímavé architektonické prostředí.

Pultová střecha sklon

Plocha střechy by se měla rozkládat vždy na návětrné straně a zvýšená fasáda s velkými okny má být orientována ke slunci a zde lze využívat sluneční energii k vytápění. Díky tomu lze dosáhnout velmi příznivé energetické bilance. Předností je i vzhledová a stylistická jednoduchost. Pultová střecha má jednu střešní rovinu, která je ohraničená okapem a hřebenem. Po stranách jsou bočními štíty a hřebenový štít. Nejčastěji se používá u objektů při hranici pozemku a zastřešení přístavků.

Pultová střecha krov

Krov je konstrukce šikmé střechy. Ke stavbě střechy přistupujeme po zvážení, zda chcete v budoucnu podkroví obývat nebo ne. Pro půdní vestavby jsou nejvhodnější střechy se sklonem 35 až 55°. Krov s plnou vazbou omezí budoucí možnosti obývání. Krov s prázdnou vazbu je naopak ideální.

Pultová střecha výpočet

Tento typ střechy se řadí mezi šikmé typy střech s minimálním sklonem od 15° do 45°. Sklon střechy musí být vždy v souladu se zvolenou střešní krytinou. Doporučené minimální sklony skládaných krytin, tak, aby byly bezpečné sklony, které zajistí funkčnost krytiny bez dalších doplňkových hydroizolačních opatření, jsou pak uvedeny v ČSN 73 1901. Jednotlivé typy se dost liší.

Pultová střecha konstrukce

Konstrukčně lze pultovou střechu řešit více způsoby. Vhodné a jednoduché je její položení na dřevěné trámy obdélníkového průřezu. Střecha může být, ale nemusí být odvětrávaná, záleží na záměru. Zejména u ekologických domů se objevují pultové střechy třeba s vrstvou zeminy a následně osázené vegetací. Travnaté plochy pak velmi dobře zapadají do přírody, současně poskytují izolaci a ochranu střešní konstrukce.

Pultová střecha pokrytí

Vzhledem k nízkému sklonu pultových střech na ně nejsou moc vhodné klasické krytiny. Pokud není sklon moc malý, lze použít i pálené tašky, betonové tašky, plechy, došky, lepenka či šindele z asfaltu. Pultová střecha je vhodná pro menší zahradní stavby a konstrukce, jako je kryté stání pro auto, zahradní domek nebo krytá terasa.

Výhody x nevýhody

Pultová střecha v sobě jednoznačně spojuje výhody ploché a sedlové střechy. Má ještě jednodušší a levnější konstrukci než střecha plochá, na rozdíl od ní může být ještě o něco slaběji dimenzována pro zatížení a následný odvod vody. Vystačí si s klasickými materiály a není nutné využívat moderní hi-tech hmoty, jako u plochých střech. Odolnost proti vodě je u pultové střechy výrazně lepší, než je tomu u ploché, a to navíc při nižší cenové i stavební náročnosti v porovnání se střechou sedlovou. Například nepotřebuje krov. Z konstrukčního i provozního hlediska má mnoho výhod.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *