Jak položit nášlapné kameny?     

Nášlapné kameny neboli šlapáky se hodí do trávníku i okrasného záhonu. Cesta po nich by měla být snadná a bezpečná. Navíc by měla zapadat stylově do zahrady.

Nášlapné kameny usnadní pohyb v záhonu při pletí a okopávání, ale i v trávníku, kde předejdete vyšlapaným stezkám v trávníku a oživíte jimi travnatou plochu. Můžete se díky nim také dostat třeba ke kurníku, králíkárně nebo ke kompostu. Vybírat můžete mnoha materiálů a pokládka je relativně snadná.

Nášlapné kameny z kamene, betonu i dřeva

Nabídka zahradních nášlapných kamenů je široká. Vybírat můžete nepravidelné přírodní kameny a okrasné kameny, jako je andezit, rula, pískovec, vápenec či břidlice, umělé betonové napodobeniny kamenů či dřeva, pravidelné i nepravidelné betonové desky, dřevěné kuláče a pražce. Použít můžete i cihly.

Jak vybírat šlapáky

Důležité je zvolit protiskluzný povrch pro větší bezpečnost. Vsaďte na stejný či podobný materiál, který se v zahradě nebo na domě již vyskytuje a do prostředí zapadne. Záleží i na stylu zahrady. Do přírodní a venkovské se hodí více kameny a dřevo, do městské, minimalistické a moderní zase beton. Materiály nekombinujte.

Příprava povrchu před pokládkou

Nejprve si důkladně vytyčte trasu cesty a podle velikosti šlapáků si zvolte, zda budou v jedné řadě, ve dvou řadách nebo střídavě vpravo a vlevo. Pak nášlapné kameny na plochu rozestavte a vyzkoušejte, zda vám vyhovuje jejich vzdálenost na délku kroku. Většinou je mezi nimi rozmezí 15 cm.

Pokládka nášlapných kamenů do trávníku a záhonu

Pokud povede cesta z nášlapných kamenů trávníkem, umístěte je mírně pod jeho úroveň. Pak je při sečení trávy snadno přejedete sekačkou.

Jestliže chcete zakomponovat šlapáky do záhonů, můžete je dát do stejné výšky nebo mírně nad úroveň okolního terénu, zejména v případě, kdy povrch záhonů mulčujete. V záhonu je můžete uložit i do štěrkem vysypané cesty, ale musíte je oddělit od rostlin zábranou, jinak budou prorůstat štěrkem.

Někdy však lepší zvolit jiný povrch, například nějaký druh dlažby. Proto se podívejte, jak položit zámkovou dlažbu, aby byl povrch dokonale rovný a pěkný na pohled.

Samotná pokládka nášlapných kamenů

Položte šlapáky na místo, vyznačte si jejich obrysy barevným sprejem, nebo je obkružte pomocí rýče nebo zahradní lopatky. V místech uložení nejprve strhněte travní drn a odeberte půdu do dostatečné hloubky.

Na dno připraveného lože nasypte trochu štěrku nebo písku, nášlapný kámen uložte a do mezer kolem šlapáku dosypte zeminu smíchanou s pískem, aby mohla odtékat přebytečná voda.

Při práci používejte pomocné prkno ke kontrole výškových rozdílů, vodováhu a gumovou paličku, kterou šlapáky vždy doklepnete.  V nerovném terénu a při vyšším sklonu jsou lepší schody. Při členitém terénu se vám může hodit také stavba suché zídky, která do zahrady krásně zapadne.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *