Plíseň na zdi: Jak se jí rychle a efektivně zbavit?

Plísně jsou často podceňovány, přitom mají na naše zdraví neblahý dopad, a to i když s nimi přímo nepřijdeme do přímého styku. Jejich přítomnost v domácnosti nás ohrožuje na zdraví. Jak poznat, že máte na zdech plíseň, jak se bránit jejímu výskytu a jak se jí účinně zbavovat? Podívejme se na to.

Zdravotní rizika plísní v domácnosti

Při působení plísní na organismus nejvíce trpí osoby citlivé, alergické a astmatici. Riziko zdravotních komplikací při vdechování vzduchu kontaminovaného plísněmi hrozí i kardiakům, kuřákům, diabetikům, dětem, seniorům, lidem s plicními a onkologickými chorobami. Plísně zhoršují alergické projevy, zdravotní problémy, jako je rýma, kýchání, chronický kašel i zánět spojivek. Souvisejí s únavou, bolestmi hlavy i břicha, ekzémy, vyrážkami, zánětem i zápalem plic a rakovinou.  

Faktory přispívající ke vzniku plísní

Plíseň vzniká důsledkem vysoké vlhkosti. Optimální vlhkost se pohybuje okolo 50 %. Vlhkost nad 80 % má vysoký rizikový faktor. Příčinou vysoké vlhkosti a vzniku plísní mohou být neprodyšná, většinou plastová okna, špatně funkční klimatizace, nedostatečné větrání a cirkulace vzduchu. Zdrojem problémů může být i nekvalitní digestoř a nedostatečný odvod par.

Jak plíseň poznat

Pokud je stálá vlhkost v bytě nad 60 %, je domácnost ohrožena vznikem plísní. Větší riziko tvorby plísní je u zateplených budov. Vlhkost zjistíte pomocí vlhkoměru. Ten se dá koupit už kolem 100 korun. Prvním varováním jsou orosená okna. Plíseň lze odhalit také po čichu. Jakmile se objevují začernalé fleky a mapy na zdech, je plíseň již poměrně rozšířená.

Jak se zbavit plísně

Vnitřní stěny ošetřete nanesením speciálních přípravků určených pro dezinfekci vnitřních omítek. Plíseň stírejte ještě za mokra, abyste ji neroznesli do okolí. K odstranění stačí klasická špachtle. Jako prevenci použijte speciální nátěrovou barvu s obsahem látek proti bujení plísní. Důležité je pravidelné malování.

Savo proti plísním i chytrá houba

Velmi účinný a oblíbený prostředek, se kterým se snadno pracuje, je Savo proti plísním. Dezinfekční sprej má složení určené pro boj s plísněmi. BIO REPEL je originální kompozice mikroorganismů obsahující chytrou houbu Pythium oligandrum, která likviduje nežádoucí plísně na zdech. Živí se plísněmi na zdech a po jejich eliminaci z ošetřeného zdiva vymizí. Aktivní mikroflóra je nepatogenní, nenapadá rostliny, zvířata ani lidi. Jde o mezidruhový parazitizmus.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *