Jakou barvu si zvolit do ložnice pro dobrý spánek

Zcela zásadním kritériem při výběru barev do interiéru by měla být zejména funkce dané místnosti. Do ložnice patří jemné barvy, protože ji řadíme ke klidovým zónám domácnosti. Při malování ložnice bychom proto měli zvolit barvy, které nás uklidňují, navozují spánek i relaxaci a nejsou příliš výrazné. Obecně platí, že velmi uklidňující jsou všechny odstíny jemných pastelových barev, různé tóny šedé, jako šedomodrá či šedofialová. Ideální barvou do ložnice je stále modrá, chladivá, čistá a uvolňující. Zajímavý je třeba i odstín fialové, letošní barvy roku, jen v umírněné podobě. Do ložnice se hodí i její tmavší odstíny, nebo je můžete nakombinovat.

Jak jsou na tom barvy

Zelená je barvou klidu. Sytě hrášková zelená se hodí sice spíše do kuchyně, v ložnici ale hravě uplatníme její tlumenější tóny. V závislosti na barvě nábytku pak můžeme na stěnách zkusit i olivově zelenou, šedozelenou, mátovou a pastelový odstín světle zelené barvy. Se žlutou a červenou barvou na stěnách ložnice zacházejte velmi opatrně. Jsou to velice aktivní barvy, které ve velkých plochách v ložnici budou působit až agresivně a nebude se vám dobře usínat a spát. Do zóny klidu se hodí spíše jejich pastelové odstíny. Lepší variantou do ložnice je béžová nebo krémová, jemné odstíny šedé či hnědé v tmavších i světlejších variantách.

Ložnice jako oáza klidu

Pokud vás nebudou bavit pastelové odstíny, nemusíme se bát ani tmavších tónů. Vyhněte se sytým odstínům žluté, červené a oranžové, protože vás budou mít tendenci udržovat v bdělém stavu a podporovat nespavost. Při volbě barevného odstínu stěn berte v úvahu barevnost nábytku, doplňků, ale i podlahy. Můžeme kombinovat různé barvy. Barevné ladění prostoru musí vždy vyhovovat tomu, pro koho je prostor určen. Musí se líbit vám a na vás pěkně působit. Nemusíte se hned řídit jen moderní trendy, mnohem důležitější je váš barevný vkus a váš pocit.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *