Jak vyrobit kapkovou závlahu svépomocí?

Kapková závlaha je úsporný způsob, jak dopřát rostlinám dostatek vody i během sucha v létě. Spotřeba vody je při kapénkovém zavlažování o dost nižší, protože se nezalévá plošně, ale přivádí se voda přímo k rostlinám. Méně také roste plevel.

Proč si pořídit kapkovou závlahu

Při zalévání záhonů, skleníků i truhlíků spotřebujete až o 75 % méně vody a ušetříte náklady. Méně roste plevel a automatický systém kapkové závlahy ušetří čas i práci. Odpadne tahání konví či hadice na zalévání a můžete zalévat i v době, kdy budete na dovolené. Nehrozí přelití ani uvadnutí. Přivedením vody ke kořenům se snižuje výskyt plísní. S kapkovou závlahou se také mnohem snadněji přihnojuje.

Při kapénkové závlaze se z jednotlivých dírek pravidelně vypouští kapka vody. Interval je stálý a kapky vody ze systému odcházejí bez přerušení ve dne i v noci. Systém se dá i naprogramovat.

Jak funguje kapková závlaha

Základem je hadice s otvory, kterými kape voda k jednotlivým rostlinám. Děrované hadice se napojí na klasickou zahradní hadici a pak ke zdroji vody. Tím může být vodovodní řad nebo nádrž na dešťovou vodu. Proti ucpání dírek v hadicích je vhodný filtr, který zachytí hrubší nečistoty. Přiměřený tlak vody v hadici zaručí pravidelnou závlahu. Vodu do hadice dopraví přídavné čerpadlo nebo samospád. Pokud chcete na zahradě zvlhčit vzduch, vyrobte si zahradní jezírko svépomocí.

Příprava kapkové závlahy

Můžete si pořídit kompletní set a sestavit ho podle návodu. Při výrobě kapkové závlahy svépomocí si nakoupíte jednotlivé díly a systém si sami sestavíte. Kapkovou trubici s integrovanými kapkovači můžete nechat položenou na záhonu nebo vést pod zemí. Levnější variantou je klasická zahradní hadice, do které si instalujete kapkovače v místech, kde máte zasazeny rostliny. Pokud jako zdroj vody použijete vodovodní řad, potřebujete regulátor tlaku vody, aby netekla, ale kapala.

Komponenty kapkové závlahy

  • Řadové kapače – na rostliny v truhlících, květináčích a nádobách
  • Koncové kapače – vhodné na živé ploty
  • Zavlažovací trysky – na užitkové zahrady
  • Mlhové trysky – vhodné do skleníků, poradíme vám jak postavit skleník
  • Přimíchávač hnojiva – umísťuje se na začátek systému
  • Zavlažovací hodiny – pro nastavení doby, četnosti a délky závlahy
  • Půdní čidla – automatické systémy k vyhodnocování vlhkosti půdy
  • Solární kapková závlaha – pro automatické zavlažování v solárním režimu s napájením z vestavěných akumulátorů přes solární panely

Kapková závlaha svépomocí i z PET lahve

Domácí kapkovou závlahu si snadno vytvoříte z PET lahví. Jen odříznete dno, do uzávěrů uděláte otvor a tím protáhnete hadičku. Láhev zasunete hrdlem do záhonu či nádoby co nejblíže k rostlině, anebo odšroubujte uzávěr a zasunete láhev dnem vzhůru mezi rostliny a pak ji naplníte vodou. Kapková závlaha je vhodná i do záhonů, které jsou vyvýšené. Podívejte se, jaké jsou výhody vyvýšeného záhonu.

Nejčastější dotazy

Jak dlouho zavlažovat?

Obvyklá délka závlahového cyklu je při frekvenci zálivky 3x týdně u rozprašovacích postřikovačů 3 až 8 minut na sekci, u rotačních postřikovačů 10 až 30 minut na sekci a u kapénkové závlahy 15 až 45 minut na sekci podle podmínek a druhů rostlin.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *