Co vysadit na svah? 8 tipů na vhodné rostliny

Znáte rostliny vhodné pro výsadby ve strmých svazích zpevněných kokosovými a jutovými rohožemi? Zkuste využít stromy, keře i liány pro zpevnění strmých svahů. Zahrada ve svahu nemusí být žádný problém.

Jak zpevnit svah

Kromě využití rostlin můžete zahradu ve svahu ochránit před přívalovými dešti a vodní erozí pomocí ekologických rohoží z kokosu nebo juty. Sítě z přírodních materiálů se postupem času rozloží a nezatěžují životní prostředí. Jaké použít popínavé rostliny a trvalky do svahu do svahu? Zkuste využít keře do svahu a zjistěte také, jak vytvořit skalku.

Keře vhodné do svahů

  1. Třezalka – Hypericum je stálezelený keř nebo nenáročná víceletá bylina, s dlouhým kvetoucím obdobím se žlutými květy a červenými plody, které tmavnou. Roste na slunných místech s částečným stínem.
  2. Tavolník – Spiraea má mnoho variací barev květu a listí. Je rychle rostoucí, nenáročná, miluje slunce s částečným stínem ve vlhké a odvodněné půdě.
  3. Mochna – Potentilla je převážně vytrvalá rostlina, někdy keř s chlupatými listy, odolná rostlina, která roste i v neudržovaných oblastech.
  4. Ostružiník – Rubus je keř, v závislosti na druhu ostružiníku stálezelený, nenáročný, roste na plném slunci s částečným stínem.
  5. Růže šípková – Rosa canina je vytrvalý, opadavý keř až 3 m vysoký, nenáročný, květy v odstínech růžové až bílé, při osázení prudkého svahu na hranicích pozemků zamezuje pichlavými trny vstup divoké zvěři.
  6. Popínavé růže se adaptuje na růst ve většině typů půd, a to i když je vaše zahrada do kopce, jsou v mnoha druzích, barvách a velikostech květů.
  7. Skalník – Cotoneaster je rod stálezelených a opadavých nízkých keřů, s atraktivními plody, nenáročný, roste na slunci i ve stínu a ve většině půd.
  8. Hlohyně – Pyracantha je okrasný stálezelený keř, dorůstá 3 m, nenáročný, vhodný ke stěnám, plody mají tvar pestrobarevné bobule.

Popínavé rostliny, co potřebují oporu

  • Zimolez – Lonicera je rostlina s výraznými květy bílé, žluté, růžové a červené Existuje 180 druhů, většinou jedovatá a nenáročná.
  • Plamének – Clematis je nenáročný, s výraznými květy, zahrnuje širokou škálu druhů vhodných pro jakékoli podmínky od severských po tropické oblasti.
  • Opletka Aubertova – Fallopia aubertii se zelenými listy a drobnými bílými květy, rychle roste na slunci s polostínem a živnou půdou, proto zvažte přírodní hnojiva.

Samopnoucí rostliny

  • Břečťan popínavý – Hereda helix je stálezelený a dosahuje výšky 30 m. Roste na slunných místech s dobrou půdou a uchytí se na hrubý povrch.
  • Hortenzie řapíkatá – Hydrangea petiolaris k úchytu na stěnách využívá příčepivé kořeny na stoncích. Miluje slunce s částečným stínem a odvodněné půdy. Dosahuje délky až 15 m a má malé bílé květy ve větších květenstvích.
  • Brslen Fortunův – Euonymus fortunei je stálezelený keř s dlouhými zakořeňujícími větvemi podobný břečťanu a dorůstá až 2,5 m výšky.
  • Loubinec pětilistý – Parthenocissus quinquefolia neboli psí víno se uchycuje vidlicovitými úponky i k hladkému povrchu i ve výšce až 15 m. Opadavý, na podzim mění barvu ze zelené na červenouvínovou.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *