Jak uplést pomlázku – Jednoduchý návod krok za krokem

Už naši předkové věřili, že pomlázka dokáže ozdravit a omladit dívky i ženy na celý rok. I když si dnes můžete pomlázku koupit již upletenou, zkuste si ji uplést sami.

Pokud jste pomlázku ještě nikdy nepletli, máme pro vás snadný návod, podle kterého to jistě zvládnete hned napoprvé. Podívejte se, jak uplést pomlázku. Na pletení je nejvhodnější vrba bílá od vodních toků, která má pružné výhonky. Aby se nám nelámaly, před použitím pruty přes noc namočte do vody. Proutky nejprve očistěte nožíkem dohladka a zkuste je ohnout do pravého úhlu. Po namočení přes noc třeba ve vaně se můžete pustit do pletení.

Co budeme potřebovat

  • 8 vrbových proutků
  • 1 proutek na rukojeť
  • zahradnické nůžky
  • provázek
  • nůž

Postup při pletení pomlázky

Proutky by měly být stejně dlouhé a silné. Devátý proutek budete potřebovat na rukojeť. Zvolte dlouhý, pružný a tenký, aby nepraskal. Můžete jej nožem rozpůlit podélně, aby bylo snadnější omotávání rukojeti. Pak si připravíme 8 stejně dlouhých a silných prutů. Na konci vložíme v délce šířky palce od spodního konce omotávací část a omotáváme tenký či půlený prut směrem ke špičce pomlázky. Délka rukojeti by neměla být větší než 12 cm. Přečnívající pruty pak pod držadlem uřežeme.

Samotné pletení pomlázky

Pomlázku splétáme špičkami prutů směrem k sobě. Svazek prutů si rozdělíme ve tvaru vějíře na polovinu. Do každé ruky vezmeme 4 pruty. Proutek, který je nejvýše nahoře na jedné straně, vložíme mezi proutky na druhé straně a spodem jej pak zase vrátíme zpět na svou stranu zcela dolů. To samé opakujeme zrcadlově na druhé straně. Vždy pravidelně střídáme levou a pravou stranu. Proutky při splétání držíme co nejníže a utahujeme je vždy do stran směrem od sebe. Na konci mezi pruty zapleteme provázek, kterým nakonec pomlázku pevně svážeme.

Pomlázka a její historie

Pomlázka je spletený svazek vrbových proutků, kterým se dívky a ženy šlehají na Velikonoční pondělí. Odměnou za koledování jsou nabarvená vajíčka, kraslice, sladkosti, občerstvení, pro dospělé alkoholické nápoje a barevné stužky na pomlázky. Pomlázka je výraz pro koledování, při kterém chlapci chodí „vyšlehat“ děvčata. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku se pomlázce říká šlehačka, mrskačka i šmigrust. Pomlázce z proutků se říká tatar, karabáč nebo žila. K Velikonocům patří i velikonoční výzdoba, kterou může být třeba velikonoční zajíček z papíru.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *