Kam na dovolenou za architekturou?

Pokud právě hledáte tipy, kam se během léta vydat za architektonickými krásami, pokusíme se vás inspirovat. Tyhle architektonické skvosty rozhodně stojí za to.

Liverpool – Severozápadní Anglie

Britské město Liverpool známe díky slavným Beatles. Můžete tady navštívit domy, ve kterých hudebníci žili i repliku baru, ve kterém začínali. Jedním z největších skvostů je zdejší knihovna. Má historickou a moderní část, které jsou jemně propojené a jejich kouzlo zůstává zachováno. Můžete si dát kávu ve zdejší kavárně a prohlédnout si netradičně řešený strop. Liverpoolské pobřeží bylo zapsáno na seznam památek světového dědictví UNESCO. Nejznámější dok je jeden z prvních uzavřených přístavů na světě Albert Dock. Je zde třeba muzeum Marseydise Maritime Museum, Muzeum života v Liverpoolu a Tate Gallery Liverpool.

Amsterdam – Nizozemsko

Hlavní město Nizozemska je typické úzkými domky, postavenými mírně v předklonu. Na štítech mají železný hák pro umístění kladky. Dříve v nich byla skladiště a na kladce se dostávaly velké předměty do vyšších pater. Díky sklonu náklad při vytahování domy neponičil. Amsterdam je postavený na vodě a domy podpírají dřevěné kůly. Křižují jej kanály neboli grachty a pohled na město je odtud nádherný. Moderní architekturu reprezentuje třípodlažní parkoviště pro kola, kterých je v Amsterdamu opravdu spousta. Určitě navštivte i ARCAM, Pavilon Amsterodamského centra pro architekturu.

Colmar, Alsasko – východní Francie

V malebném městečku Colmar uvidíte barevné, zdobné domky s dekoracemi. Dům Maison Pfister, který je považován za nejkrásnější, byl postaven v roce 1537. Vedlejší dům je dokonce z roku 1419. Na domech bývá uvedeno, jaký cech tam sídlil, nechybí ani vyobrazení čápů, kterým se v Alsasku opravdu daří. Velmi krásná čtvrť, které se říká Malé Benátky, vám nabídne romantickou procházku nebo průjezd na lodi kolem vodních kanálů. Navštivte trh jídlem v ulici Rue des Tanneurs a kavárničku Au Croissant Doré, ve které se schází místní umělci a zní tu živá hudba. Nedaleko je o něco rušnější město Mulhouse, kde je renesanční radnice, anglické terasové domy i gotický Chrám sv. Štěpána.

Bergamo, Lombardie – Itálie

Italské Begamo má dvě části. Horní město vám ukáže stavby ze 14. a 15. století, Dolní město bylo založeno ve 20. století. V Horním městě uvidíte kamenné domky protknuté historií a úzkými uličkami. Z obranného opevnění, zapsaného na seznamu světového kulturního dědictví Unesco, je nádherný výhled. Dolní město tepe městským ruchem a hýří barvami. Je zde spoustu obchodů, restaurací i zajímavých staveb. Určitě se podívejte na divadlo Gaetano Donizetti, Dumo Santa Maria Maggiore, kapli Colleoni nebo hrad San Viglio.

Verona, Benátsko – Itálie

Romantické město Verona je proslulé Romeem a Julií, které známe z příběhu lásky od Williama Shakespeara a balkonem v Casa di Giulietta. Úzké uličky, historická náměstí i impozantní římská Arena dostavěná v roce 30 pro 30 000 lidí vás doslova nadchnou. Jsou zde zajímavé stavby, kde se můžete pokochat románskými, gotickými, renesančními i barokními slohy a nádhernou architekturou. Ve středu náměstí Piazza dei Signori stojí pomník Dante Alighieriho. Zastavte se i v katedrále Duomo S. Maria Matricolare.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *