Jak vyčistit žehličku? Zbavte se připálenin a vodního kamene

Žehličku je třeba pravidelně čistit od nečistot, připálenin, prachu, plísní a vápenatých usazenin v podobě vodního kamene. Ty se tvoří zejména v případě, pokud do žehličky používáme klasickou vodu místo destilované. Jinak nám může žehlička znečišťovat oděv, a proto je třeba vyčistit i vnitřek ledničky.

Jak vyčistit žehličku od vodního kamene zevnitř

Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a nalijte připravený roztok až po rysku do žehličky. Zahřejte žehličku na nejvyšší teplotu a nechte ji stát 10 minut. Nechte žehličku střídavě spouštět a zastavovat. Pak podržte žehličku nad umyvadlem, stiskněte knoflík napařování a držte ho, dokud nevyteče ze žehličky všechna tmavá tekutina. Nakonec všechnu vodu vylijte, žehličku znovu zahřejte a napařujte, aby se odstranily všechny zbytky octa a vodního kamene. Pak žehličku otřete do sucha.

Čištění žehličky pomocí octa

Pokud máte žehličku bez samočisticího systému, připravte si ocet a větší tác, do kterého se vejde celá žehlicí plocha žehličky. Ocet smíchejte na půl s vodou, vlijte na tác a ponořte žehlicí lištu žehličku do lázně tak, aby se roztok nedostal dovnitř do žehličky. Nechte působit pár minut, klidně i přes noc, dokud vodní kámen nezmizí. Takto odstraníte i rez. Pak ještě namočte do roztoku vatový tampon nebo vatičky na čištění uší a vyčistěte jím i napařovací otvory. Nakonec otřete žehličku vlhkou houbou namočenou v čisté vodě a do sucha suchým hadrem.

Jak předcházet rzi na žehličce pomocí kyseliny citrónové

Použijte 25 g kyseliny citrónové a rozpusťte ji ve sklenici teplé vody. Zvolte stejný postup jako u čištění žehličky zevnitř od vodního kamene pomocí octa. Obě popsané metody odstraní rez i vodní kámen.

Jak vyčistit připálenou žehličku jedlou sodou nebo zubní pastou

Kromě octa se můžete pustit do čištění žehličky pomocí zubní pasty a soli, anebo jedlé sody. Bicarbonat sodný rozpusťte ve sklenici vody 3 lžíce jedlé sody, namočte do roztoku hadřík a otřete studenou spodní stranu žehličky. Pak ji otřete vlhkou houbou a čistou vodou a nakonec ji doleštěte suchým hadrem do sucha. Můžete vzít i zubní pastu a naneste si ji na suchý bavlněný hadřík. Jemně přejíždějte přes spodní plochu žehličky, až zmizí všechna nečistota. Nakonec spodní desku žehličky zase opláchněte studenou vodou a vyleštěte suchým hadrem.

Jak vyčistit žehličku solí

Dejte žehličku nahřát a připravte si voskový papír, třeba papír na pečení. Papír si položte na žehlicí prkno nebo jinou podložku, posypte ho silnou vrstvou soli. Až se žehlička nahřeje, položte ji na povrch se solí a pohybujte s ní alespoň 2 minuty dolů a nahoru. Sůl na sebe naváže připálené zbytky a nečistoty.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *