dům_terasa

Na co nezapomenout při plánování plnohodnotné terasy?

Ještě před pár desítkami let byla zahrada vnímána jako čistě užitkový prostor. Rodinné domy většinou ani neměly přímý vchod na zahradu z obytného prostoru, ale jenom přes vchodové dveře. Doba se ale posunula a dnes je bezprostřední propojení zahrady s obytným prostorem důležitým prvkem moderní architektury. Zahrada je využita na maximum a při jejím plánování se myslí i na relaxační část, hru dětí nebo aktivní pohyb. Užitková funkce splývá s tou relaxační.

Důležitým propojením mezi zahradou a domem se stává terasa. S tou je třeba počítat už při při výběru mezi nejrůznějšími projekty domů. Jedině tak zajistíte, že se vám na pozemek vejde jak dům, tak štědrá terasa i zeleň. Při plánování terasy, respektive venkovního prostoru, ale dělají lidé často chyby. Ty je, bohužel, možné vidět i u dražších originálních staveb. Na co nezapomenout, abyste se jich vyvarovali?

Bezbariérový přístup z domu na terasu

Aby se terasa stala plnohodnotnou exteriérovou součástí vašeho obytného prostoru, je důležité, aby byla co nejjednodušeji propojena s interiérem. Ideálem je, pokud je člověk schopen přejít z obývacího prostoru na terasu tak, aniž by zakopl o práh, nebo klopýtl na schodech. Pokud není možné mít obytný prostor v jedné rovině s terasou, určitě volte širší a hlubší schody, z kterých nespadnete hned, jak vyjdete z domu.

Bezbariérový přístup z domu na terasu je velkou výhodou. Zdroj: Archiv

Posouvací okno dělá hodně

S pohodlným chozením na terasu souvisí i velikost dveří, které na ni vedou. Měly by být určitě širší než klasické balkonové dveře, a pokud možno posouvací. V případě potřeby tak může zůstat toto moderní francouzské okno stále otevřené. Pokud zasouvací systém není možný, volte takové dveře, které budou mít bezpečností systém proti zabouchnutí v případě průvanu.

Nezandbejte velikost terasy

Terasa by měla být dostatečně dlouhá a široká, aby se na ní vešla celá vaše rodina i případní hosté. Někteří lidé mají pocit, že si velkou terasou zbytečně ukrojí ze zeleně. Ale malá terasa značně sníží komfort posezení. Na velkou terasu přitom klidně umístíte nejen klasické sezení, ale i lehátka, nízká křesílka či samotný gril. Terasa se tak stane opravdovým prodloužením vašeho obývacího prostoru.

Štědrá šířka terasy je důležitá především v případech, kdy je vyvýšená nad trávníkem a není ji možné propojit se zahradou jinak, než prostřednictvím schodů.

Kvalitní práce především

Materiálů, z kterých je možné terasu spravit, je opravdu hodně. Na výběr máte dřevo, kámen, dlaždice, případně různé kompozitní materiály. Každý má rád něco jiného, důležitá je ale kvalita zpracování a materiálu. Vše se začíná dokonalou přípravou terénu pod terasou a jeho případným vyrovnáním. Vždy se pořádně informujte, zda je pod vámi vybraným materiálem třeba dělat betonový základ, nebo stačí štěrk. Kvůli špatnému podloží může dojít k znehodnocení terasy i s tím nejkvalitnějším materiálem.

Kvalitně odvedená práce je při konstrukci terasy důležitá. Zdroj: Bigstockphoto.com

Nezapomeňte na stínění 

Pokud není váš dům koncipovaný tak, že je terasa překryta přímo střechou domu, potom si budete muset rozmyslet, jaké stínění si na terasu zvolíte. Zvlášť pokud máte dům postavený směrem na jižní stranu, za vhodné stínění bude vděčni skoro celý den. Na výběr máte kvalitní moderní markýzy, které vydrží i značný nápor větru, nebo pergoly, které však mají pevnou konstrukci. Ta se však nemusí hodit ke každému domu. Vybírejte tak, aby stínění vydrželo alespoň mírný nápor větru nebo malý déšť.

Pokud máte možnost zastínit terasu, alespoň částečně, střechou domu, je to nejideálnější řešení. Zdroj: Djsarchitecture.cz

Funkční doplňky udělají z terasy kvalitní obytný prostor

Naplánujte si terasu tak, abyste ji mohli plnohodnotně využívat téměř celý rok. Důležité je například osvětlení. To může být v některých případech umístěno přímo ve stínění – markýze či pergole. Toto řešení však bývá celkem drahé. Proto na něj myslete už při stavbě domu, kde můžete naplánovat osvětlení už v projektu domu přesně tak, jak chcete.

Venku by ani neměla chybět alespoň jedna elektrická zásuvka. Uvidíte, že ji využijete, nejen na sekačku, ale třeba i na dodatečné osvětlení či ohřev terasy během chladnějších měsíců. Teplo může být řešeno také prostřednictvím plynových ohřívačů, který nepotřebuje elektrickou přípojku.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *