Návod na výměnu vodovodní baterie

Jakmile vodovodní baterie doslouží nebo je čas na inovaci, přichází na řadu její výměna, která není náročná tak, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stačí dodržet základní postup. Výměna vodovodní baterie patří mezi nejčastější opravy v bytě či domě. Každá vodovodní baterie má svou určitou životnost, důležitá je i kvalita a designový aspekt, který je v současné době v komfortu bydlení jedním z hlavních ukazatelů. I když je možné pozvat si na výměnu instalatéra, rychlejší a levnější variantou je vyměnit si ji sami.

Výměna vodovodní baterie

Než se do výměny vodovodní baterie dáte, je nutné zavřít přívod vody. Přebytečná voda z trubek se nechá odtéci přes otevřené kohoutky. Pod přípojku do zdi dejte hadr či kbelík, aby kapající voda nepůsobila v koupelně komplikace, a pak odmontuje se i toto propojení. Pak je možné přejít k samotné demontáži staré vodovodní baterie. Většinou je přidržována dvojicí matic, u pákové baterie pak jen jednou maticí. Obě je třeba střídavě odšroubovat, aby se pak dala původní vodovodní baterie bez překážek dobře vytáhnout. Pokud je nová vodovodní baterie bez těsnění, je třeba postupovat při odšroubování původní vodovodní baterie opatrně, aby se stávající těsnění nijak neponičilo, a mohlo být použito i dál.

Instalace nové vodovodní baterie

Rozměrové hodnoty původní a nové vodovodní baterie musí souhlasit. Před vsazením a přišroubováním vodovodní baterie na její určené místo je nutné připravit si velmi přesně těsnění do závitů. Použijte to z původní vodovodní baterie nebo nově koupené. Osvědčenou klasikou je i vlákno z konopí. Důležité je promazání jeho vazelínou, což podpoří konzervaci a zabrání protékání. Při dotahování šroubů je třeba postupovat pomalu a střídavě, čímž snížíte riziko, že bude vodovodní baterie instalovaná křivě nebo bude protékat. Matice je vhodné před utahováním omotat třeba kusem hadru, aby během instalace nedošlo k jejich poškrábání. Pak napojte jednotlivé přípojky studené a teplé vody. Pokud je nová vodovodní baterie usazena a napojena, je třeba nechat odtéci vodu, aby se zbavila vzduchových bublin.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *