AZ Tower – nejvyšší budova v ČR – Zajímavosti

Na jižním předměstí Brna vyrostl AZ Tower, se 111 metry jde o nejvyšší budovu v Česku a jeden z nejmodernějších multifunkčních objektů v naší zemi.

Náklady na výstavbu se vyšplhaly na 800 milionů korun bez DPH. Stavba byla odstartována 20. dubna 2011 a kolaudace proběhla v dubnu 2016. Celkem bylo použito 2 000 t železa a 20 000 m3 betonu. Statika budovy je navržená i proti zemětřesení o síle 6 °. Po celém obvodovém plášti je jímací soustava pro případ uhození blesku do věže. Ta je i uvnitř nosných stěn a sloupů. Nakonec je svedena do země. Fasádu tvoří keramické, glazované obklady v kombinaci se zateplovacím systém v tloušťce 180 mm. Bílo-oranžový mrakodrap má 2 podzemní a 30 nadzemních podlaží.

Další vybavení

Moderní multifunkční objekt nabízí více než 17 000 m2 obchodních, kancelářských a rezidenčních ploch. Ve dvou podzemních garážích zaparkuje 272 aut. V obchodní galerii procházející přes první 3 podlaží budovy je atrium s recepcí, 14 obchodů, kavárna, restaurace, archiv a fitness centrum. Kancelářské prostory jsou od 5. do 22. podlaží v podobě otevřených prostor s možností variabilního řešení vnitřní dispozice. Posledních 6 podlaží výškové budovy nese 17 apartmánů. Ve 28. a 29. podlaží se nachází luxusní mezonet s bazénem. Apartmány jsou nejprestižnější a nejvýše umístěné v ČR. V přilehlé dvoupodlažní přízemní budově je komplex s kancelářemi a autosalonem včetně autoservisu osobních automobilů. Vše je určeno k prodeji i k dlouhodobému pronájmu.

Nízkonákladová budova

Nízkonákladová budova zahrnuje 30 m dlouhé, hloubkové, energetické piloty, které díky tepelným čerpadlům jímají v zimě teplo a v létě ochlazují budovu. Unikátní je systém kombinace přirozeného a nuceného větrání. Celou jižní fasádu výtahové šachty s celkovou plochou 700 m2, pokryly fotovoltaické panely s výkonem 250 kWh a jsou zdrojem elektrické energie. Celkem 5 rychlovýtahů s rychlostí 4 m/s přemění kinetickou energii jedoucí kabiny směrem dolů za pomocí regenerativní jednotky na elektrickou energii. Díky tomu pohon výtahu ušetří 25 % energie. Systém nuceného větrání jednotek je vybaven rekuperací pro snížení provozních nákladů.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *