Využitý sklep ušetří místo doma

Pokud máte doma sklep a nechcete ho využít třeba jako pracovnu, prádelnu, posilovnu nebo další místnost k bydlení, jde o velký úložný prostor. Vybavte si jej vhodnými regály, boxy a krabicemi. Pak zde můžete skladovat sezónní zboží. V létě bundy a kalhoty na lyžování, lyže, boby i sáňky, v létě pak kola, kolečkové brusle, pomůcky k vodě. Sklep vybavený policovými díly a regály, dobře uzavíratelnými a nepromokavými boxy, je velkým úložným prostorem, kam se schovají všechny věci, které vám v domě celoročně překážejí, a nevyužíváte je pravidelně.

Vhodný regálový systém

Při výběru vhodného regálového systému úložných polic do sklepa je třeba vybírat kvalitní výrobky. Musí být dostatečně odolné proti vlhku, které je v menší či větší míře téměř v každém sklepě. Není vhodné volit regály dřevěné, ale spíše regály kovové nebo plastové. Ideální jsou regálové systémy a police vyrobené z chromované nebo nerezavějící oceli. Při výběru zvažte využití regálů a nosnost, podle toho, jaké předměty budou do nich uložené. Pokud bude sklep sloužit k uskladnění nářadí a materiálu, volte pevnější a bytelnější regály, které je dobré přichytit ke stěně. Pro lehčí věci je možné zvolit regály s menší nosností a nemusíte je ani přichytávat ke zdi, i když je to z bezpečnostních důvodů lepší.

Nezapomeňte na popisky

Vše si v krabicích důkladně popište, ať víte, kde co je. Do regálů a úložných polic dáte krabice a boxy s věcmi, na které nechcete, aby se prášilo, dostali se k nim škůdci apod. Určitě použijte krabice s víkem. Krabic a boxů je na trhu celá řada s vhodnými rozměry, materiálem i designem. Vhodné krabice odolají vlhku a mají možnost jejich popisku. Se štítky se pak ve sklepě velmi rychle zorientujete a najdete to, co právě hledáte. Ulehčí a usnadní vám to práci a hledání.

Vlhkost sklepa

Sklep je potřeba zbavit nadměrné vlhkosti a zajistit kvalitní odvětrávaní i izolaci stěn. Na chladné a vlhké stěny platí přizdívka, tedy přistavěná předstěna se vzduchovou mezerou. V ní proudí vzduch, což přispívá k odvětrávání zdí a odstranění nadměrné vlhkosti. Na předstěnu se hodí sádrokartonová nebo sádrovláknitá deska odolná proti vlhkosti. Nezapomeňte dobře větrat. Nesmí se větrat klasicky jen přes den, kdy vzduch obsahuje vysoké procento vlhkosti a venku jsou také nejvyšší teploty. Musí se naopak větrat v noci, kdy je vzduch chladný a také méně vlhký. Je dobré větrat okny i dveřmi a proto instalovat mříž nebo větrat ventilací.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *