Jak postavit zahradní udírnu svépomocí?

Mít letní kuchyni na zahradě, která nám při pěkném počasí dovolí vařit venku, si přeje mnoho z nás.  Postačí klidně i plotna v zahradním krbu s otevřeným ohništěm. Stavbu lze dotvářet podle svých představ i svých nároků.

Nepřenosné zahradní krby koupíte i hotové. Ceny začínající asi na 5 000 korun. Jedná se o stavební skládačku. Krb s udírnou a přípravnou plochou, svou velikostí odpovídající pracovní desce kuchyňské linky, vyžaduje stavbu na míru. Materiál na krb vás vyjde asi na 10 000 korun a ještě oproti hotovému krbu ušetříte. Stavba u specializované firmy by vás vyšla nejméně na dvojnásobnou částku.

Tip: Jak postavit zahradní krb svépomocí

Stavba krbu s udírnou svépomocí

Krb umístěte s ohledem na světové strany a směr větru. Zadní část má směřovat na sever či západ. Zvolte materiál odolávající vysokým teplotám, jako šamotové cihly. Krb postavte na zpevněný základ v podobě betonové desky o tloušťce 15 cm na štěrkovém podkladu. Krb vyzdíváme lícovými cihlami, u kterých díky hladkému povrchu nemusíme dělat konečnou úpravu. Ve vlhku na cihlách nevzniknou bílé mapy. Používáme speciální maltu bez obsahu vápna se šamotem.

Stavba krbu s udírnou

První řada cihel má kopírovat půdorys krbu. Výška krbu má být 80 cm, což je 10 řad cihel. Další řadu klademe na první a mezi cihly klademe kovový drát, aby byly spáry pravidelné. Uvnitř krbu vyzdíme ohniště ze šamotových cihel odolávajícím vysokým teplotám. Do malty přidáme v poměru 1:1 šamot. Cihly klademe na ocelový překlad. Na obloukový otvor vyřízneme z dřevotřísky šablonu a oblouk zpevníme plechem. Na šablonu skládáme cihly a podpěru necháme několik dnů, než malta zatvrdne.

Vrchní deska a komín

Osadíme vrchní desku v podobě betonového terasa, kamene či žuly. V desce musí zůstat 2 otvory, jeden na umístění grilovacího roštu nebo nerezového pekáče či plotny a druhý na komín udírny. Na komín používáme speciální komínové tvárnice, které jsou užší, dají nám prostor pro uzení a zachováme doporučenou velikost prostoru uvnitř komínu s rozměry 30 x 30 cm. V zadní straně komína vyřízneme ve výši očí otvor na dvířka rozbrušovacím kotoučem pro zavěšování potravin. Dvířka stojí cca 1 000 korun. Na komín dáme kryt, aby nám do udírny nepršelo.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *