Jak efektivně uspořádat malou zahradu?

Pokud vlastníte malou zahradu, osázejte ji tak, aby byla atraktivnější a opticky větší. Přinášíme vám několik tipů, triků a nápadů, jak volit rostliny a využít rozmanitost.

Strukturování malé zahrady

Využijte různorodost a objevování skrytých zákoutí. Obdélníkové zahrady vypadají menší, proto tvořte kulaté nebo oválné plochy, trávníky, místa odpočinku i sezení. Vytvářejte oázy klidu, různá posezení, relaxační koutky s lavičkou, prostory pro děti i zeleninové záhonky. Zóny oddělte vysokou trávou, polovysokými trvalkami, malým živým plotem nebo zídkou a popínavými rostlinami na mřížkách.

Tipy ke zvětšení

Víceúrovňová zahrada vnese rozmanitost a členitost. Čtvercový a obdélníkový výřez snížený o pár schodů opticky zvětší prostor. Náspy do malých zahrad vnesou strukturu. Olemujte ji přírodním kamenem, do středu dejte malé jezírko, lavičku či kvetoucí záhon. Vytvořte umělý svah, kam se vejde více rostlin a zvětší prostor.

Propojení s okolím

Využijte volný výhled na okolní vzrostlé stromy i živý plot v sousedství, volte podobné rostliny. Posuňte zdánlivé hranice pozemku. Propojte design zahrady s okolím. Použijte alespoň třetinu jehličnanů a stálezelených rostlin, co v zimě neopadají jako tisy a buxusy. Vsaďte na chytré nápady na zahradu a na cesty i kamenné terasy použijte přírodní materiál, dřevo i kámen. Poradíme vám i při plánování terasy.

Přidejte chodníček

Kamenný chodník nebo štěrková cestička zahrada opticky protáhne a směrem dozadu zúží. Na začátku dejte velký oblouk nebo mřížku, přidejte popínavé rostliny a na konec cesty umístěte solitérní keř, sochu, posezení nebo malé jezírko. Klikaté chodníky a živý plot rozdělí dlouhou oblast. U širokých a krátkých zahrad zdůrazněte podélnou osu diagonálními a zakřivenými cestami vedenými přes dům.

Malá zahrada vhodné osvětlení

Využijte solární energii, vytvořte malé ostrůvky světla, zvýrazněte cesty a některé rostliny, čímž vytvoříte další zorné pole. Solární lampy podél záhonů v noci dodají zahradě strukturu a řád. Dřevěné lucerny a lampy vyzařují příjemné teplé světlo.

Jaké rostliny zvolit do malé zahrady

Rostliny vybírejte podle barvy květů. Modře kvetoucí rostliny vytváří šířku a dodají hloubku. Dejte je dozaduplotu, kde splynou s horizontem. Kombinace bílé, modré a růžové je efektivní. Bílé a světlé květy v dálce lidské oko lépe vnímá. Žlutá barva rozzáří temná zákoutí. Stačí 2 trvalky, jinak žlutá zahradu to opticky zmenší.

Čemu se vyhnout

Vyhněte se silným a pestrobarevným kontrastům, které vypadají rušivě a zahradu opticky zmenší. Nepoužívejte ani rostliny s výraznými a tmavými květy. Červená barva vystupuje do popředí, nadměrně dominuje a nedá vyniknout celému prostoru.

Malá romantická i moderní zahrada

Pro romantickou zahradu přidejte zdobené mřížky a oblouky a popínavé světle růžové a bílé růže. Do moderní zahrady vneste jednoduchost, geometrické linie a tvary i teplé tóny dřeva. Jednoduché posezení dejte na vrstvu štěrku, kamínky nebo dřevěnou terasu. Kulatý a zaoblený tvar prostor zvětší. Bylinkovou a zeleninovou zahradu uspořádejte do symetricky vyvýšených záhonů.

Malé zahrady nápady

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *