6 tipů jak vyrobit přírodní hnojivo pro kytky

Přírodní hnojivo se pro pokojové a truhlíkové květiny i pro rostliny na zahradě skvěle hodí. Pro jeho výrobu stačí mnoho produktů, které byste jinak vyhodili.

Zkuste hnojit balkonové rostliny droždím

Květiny v truhlících a květináčích jsou kvůli kvetení na výživu náročné a vyžadují pravidelné hnojení. Kvetení podpoříte zálivkou z droždí. Rozdrobte do 1 litru vody kostku droždí a nechte ji 14 dní kvasit. Roztok zřeďte v poměru 1:3 vodou a použijte při zálivce.

Voda z brambor

Voda z vařených brambor díky obsahu vitamínů lze po vychladnutí jednou týdně použít k zalévání pokojových i zahradních rostlin. Musí být ale nesolená, nejlépe z vaření brambor ve slupce.

Hnojení kávovou sedlinou

Kávová sedlina má vysoký obsah dusíku, fosforu, draslíku a dalších minerálů. Rozložte ji na noviny a nechte vyschnout. Použijte ji ke hnojení záhonů, truhlíkových a hrnkových rostlin. Pokojové rostliny hnojte 1x za ½ roku a ty venkovní 1x za ¼ roku. Posypte půdu kolem rostliny sedlinou a jemně ji zapracujte do země. U truhlíkových rostlin ji lze přimíchat do půdy při výsadbě a přidat na kompost.

Banánové slupky

Banány jsou bohaté na minerály, jako fosfor, vápník, draslík a další. Podporují vitalitu rostlin a zvyšují odolnost proti škůdcům i chorobám. Slupku od banánu dejte do sklenice, zalijte vodou, uzavřete nádobu a nechte 2 dny louhovat. Vodu použijte na zalévání pokojových rostlin. Na zahradě i ve skleníku slupky nasekejte na malé kousky a zahrabte do země k rostlinám. Dávejte je i na kompost.

Přidejte vaječné skořápky

Skořápky vymyjte a zahřejte v mikrovlnné troubě 2 minuty kvůli zneškodnění bakterií a salmonely. Jsou bohaté na vápník, vhodné pro hnojení rajčat či paprik a chrání květy před uhnitím. Nadrťte skořápky a nasypte kolem rostlin nebo dejte na kompost. Slimáci se jim vyhnou. Kávovou sedlinu ze šálku kávy, 3 nakrájené banánové slupky a 3 vaječné skořápky umixujte najemno v mixéru s trochou vody. Slijte do lahve, doplňte litrem vody a nechte 2 dny fermentovat. Hojte 2x v měsíci.

Postřik z kopřivy a tymiánu

Dejte 2 rozdrolené hrsti sušenému tymiánu a 2 hrsti sušených kořenů i listů kopřiv do skleněné nádoby. Směs zalijte litrem 40 % lihu, zamíchejte a nechte den louhovat. Přefiltrujte přes plátno do nekovové nádoby. Dávejte 5 ml roztoku na litr zálivky 2x až 3x od klíčení do stádia 5. listů rostlin. Lihový extrakt vydrží uskladněný v suchu, chladnu a tmě až 3 roky.

Popel z krbu a grilu

Popel ze dřeva je zásadité hnojivo s velkým množstvím fosforu, hořčíku, vápníku i draslíku. Využijte jej při pěstování plodové zeleniny, ovoce i okrasných rostlin. Lze jej přidat na záhony i do kompostu.

Použijte slepičince

Půl kbelíku slepičinců dolijte vodou, zavřete a nechte louhovat. Po týdnu směsí v poměru 1:10 s vodou zalévejte. Postupně lze ubírat vodu a přidávat vylouhovaný extrakt. Jde o silné hnojivo.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *