Jak položit koberec

Stejně důležité, jako je výběr vhodného druhu koberce, je i jeho správné položení. Jinak hrozí nejen horší estetický vzhled, ale bude omezena jeho funkčnost.

Koberec se totiž při špatném položení může v určitých místech zvedat, ohýbat nebo pohybovat celý. Tím si můžete přivodit nepříjemná zranění. Ujistěte se, že podlaha je zcela v pořádku, čistá, bez nerovností a děr. Ujistěte se, že koberec má i požadovanou velikost. Odstraňte nejprve obvodové či přechodové lišty a prahy. Může být pak položen od stěny ke stěně. Pokud budete pokládat koberec se spodní gumovou nebo s pěnovou vrstvou, pak postačí podlahu posypat talkem, aby se vám tento koberec při pokládce nepřilepil k podkladu. Pokládáte-li koberec na PVC, je to nutné.

Tip: Jak použít a kde sehnat krabice na stěhování?

Větší koberce

Pokud je plocha místnosti větší než 16 m2, pak doporučujeme celý koberec celoplošně podlepit. V ostatních případech je zcela nutné, aby byl koberec u v místě stěn podlepený oboustrannou lepicí páskou. Nejprve tedy nalepte pásku na podlahu, ale ochranný papír ještě v tuto chvíli neodstraňujte. Potom rozložte koberec po celé ploše vaší místnosti. Dbejte na to, aby váš koberec ležel zcela rovně a rovnoběžně se stěnami vaší místnosti.

Okraje koberce

Pak dbejte o to, aby koberec seděl u stěn. U krajů místnosti vždy pořádně přitlačte koberec ke stěně tak, aby tam těšně přiléhal na boční stěny místnosti. Použijte nůžky nebo řezací nůž. Tím budete mít přesně označen okraj místnosti na vašem koberci a můžete přistoupit k dalšímu kroku. Pak již máte koberec položen zcela od stěny ke stěně. Můžete začít s přiřezáváním koberce. Pomocí lišty, prkna či pravítka přitlačte koberec k podlaze a zároveň co nejtěsněji ke stěně. Pak nožem za stálého tlaku k podlaze uřízněte koberec těsně kolem stěn. Vyřízněte rohy a všechny výklenky kolem překážek. Okraj řezu pěkně skryjte. Aby se okraj netřepil, je možné jej nakonec oblepit kobercovou páskou.

Konce koberce a kobercové lišty

Když je koberec upraven a položen tak, jak má být, odstraňte důkladně ochranný papír z oboustranné lepicí pásky a pak teprve přitlačte koberec k lepicí pásce. Nakonec můžete použít kobercové lišty a umístit je po obvodech stěn.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *