Jak si připravit domácí jitrocelový sirup?

Jitrocelový sirup představuje účinný a chutný přírodní prostředek proti kašli a nachlazení. To oceníte, především pokud máte děti. Připravit si můžete i doma.

Jitrocel kopinatý

Jitrocel kopinatý u nás najdete na polích, podél cest, na loukách a v travnatých příkopech. Vytrvalá bylina má podlouhlé vejčité listy uspořádané do přízemní růžice. Z ní vyrůstají stvoly s válcovitým klasem s drobnými kvítky. Užívá se vnitřně i zevně.

Účinky na zdraví

Pomáhá na onemocnění dýchacích orgánů i při astmatu. Při nachlazení posiluje horní cesty dýchací, usnadňuje odkašlávání, pomáhá při silném zahlenění, rozpouští a uvolňuje hleny. Ulevuje při zánětech průdušek a mandlí. Sirup z jitrocele má i pročišťující účinky a celkově posiluje organismus. Slabší jedinci s oslabenou imunitou i lidé trpící ekzémy, ho mohou užívat jako prevenci. Sirup užívejte po lžičkách, nebo si ho přidávejte do vody či čaje.

Jak sbírat, sušit a skladovat jitrocel

Sbírají se listy v době, kdy rostlina nemá květní stvoly, které při sběru nejsou vlhké. Blahodárné účinky mají i semena. Dejte pozor, aby se listy moc nepomačkaly, rychle pak černají a ztrácejí účinné látky. Sušte je venku na rozložený na sítech v tenké vrstvě. V troubě jen při teplotě do 40 °C. Správně usušené listy mají zelenou, mírně zelenohnědou barvu, jsou bez pachu a mají mírně hořkou a mírně svíravou chuť. Uchovávejte je v temnu a chladu ve vzduchotěsné nádobě.

Recept na domácí jitrocelový sirup

Ingredience:

  • čerstvé mladé listy jitrocele kopinatého
  • třtinový nebo hnědý nerafinovaný cukr
  • chemicky neošetřené citrony
  • zavařovací sklenici o velikosti 5 l

Postup:

Listy jitrocele opláchněte vodou a papírovou utěrkou osušte. Umytý citron i s kůrou nakrájejte na tenké plátky. Do pečlivě vymyté zavařovací sklenice naskládáte 1 cm vysokou vrstvu jitrocele, na ni dejte 2 plátky citronu a zasypete 1 cm silnou vrstvou cukru. Každou další vrstvu rukou stlačte a upěchujte. Poslední vrstvou musí být cukr.

Naplněnou láhev uzavřete a nechte stát 10 dní na slunném místě, nejlépe na parapetu okna, dokud listy nepustí všechnu šťávu a cukr se zcela nerozpustí. Obsah sklenice přeceďte přes čisté jemné plátýnko nebo gázu, listy důkladně vymačkejte, sirup slijte do uzavíratelných tmavých lahviček a skladujte v lednici. Pokud chcete trvanlivost jitrocelového sirupu prodloužit, můžete ho sterilovat.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *