Jak pěstovat rozmarýn? Krásný vydrží i přes zimu.

S pěstováním rozmarýnu v květináči a na zahradě si poradí i začátečníci. Aromatická bylinka ze Středomoří, Rozmarýn lékařský, latinsky Rosmarinus officinalis, je nenáročná, dbejte však na následující praktické rady.

Pěstování rozmarýnu ze semen

Pokud nezakoupíte sazenice, semena rozmarýnu se vysévají do přenosných nádob, truhlíků i květináčů. Můžete dát i miniskleník nebo minipařeniště na parapet. Vhodný je i rašelinový sadbovač, který se po zasazení v půdě rozpadne. Semena dejte do mělké misky a zalijte vodou. Namočená je nechte alespoň do rána. Absorbují vodu a dlouhá klíčivost osiva se zlepší. Sadbovač naplňte substrátem pro výsev a do každého vysejte několik semen. Zasypte 0,5 cm vrstvou substrátu, pokropte rozprašovačem a zakryjte plastovým obalem pro vytvoření mikroklima. Ideální teplota pro klíčení je 25 až 30 °C.

Pěstování a nároky rozmarýnu

Sázejte rozmarýn do hliněného květináče s alespoň jedním odtokovým otvorem. Nesnáší zamokření a kořeny by uhnívaly, proto dolů dejte drenáž. Nasypte odvodněný substrát smíchaný s hrubým pískem a sazenici zasaďte i s kořenovým balem. Při pěstování v květináči na parapetu v bytě, na balkoně či terase se mu daří. Rozmarýn má rád slunné stanoviště, snese i stín. Daří se mu v dobře propustné, chudší, vlhké, ale nepřemokřené půdě s pH 6 až 7. Ochraňte ho před prudkým větrem. Venku zvolte teplejší část zahrady, třeba u jižní stěny domu. V prvním roce roste pomaleji. Na jaře a v létě vytváří krásné a voňavé nafialovělé drobné kvítky.

Zazimování rozmarýnu

Rozmarýn nesnáší zimní přemokření kořenů, je vytrvalý, ale trpí na velký chlad. Bylinku v nádobě na podzim přeneste z balkonu do chladnější místnosti, kde nemrzne. Nemusíte ho zalévat, ale použijte rozprašovač. Suchý vzduch mu škodí. Venku na zahrádce ho přikryjte netkanou textilií a chraňte jej před těžkým sněhem.

Množení rozmarýnu

Na jaře odřízněte 15 až 20 cm dlouhé řízky, spodní lístky odstraňte a výhony zapíchněte do misek s univerzálním substrátem s přídavkem štěrku. Můžete použít i stimulátor růstu. Zalévejte jen málo a po 4 až 6 týdnech zkontrolujte kořínky. Řízky pak vysaďte na jaře do květináčů. Květináč dejte na slunné stanoviště, ale ne na přímé slunce, pravidelně zalévejte a udržujte v teple.

Škůdci a nemoci rozmarýnu

Nejvíce náchylný je v interiéru na padlí. Tato bílá, práškovitá houba se dostaví, pokud je vzduch v místnosti vlhký a nevětrá se. Padlí rozmarýn oslabí. Plísním a hnilobám lze zabránit drenáží. Mšice zlikviduje opakovaný postřik mýdlem.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *