Jak zařídit místo na učení pro prvňáčka?

Jakmile jde dítě poprvé do školy, je třeba mu poskytnout i dostateční zázemí a stávající dětskou výbavu pokojíčku obměnit. Vhodné podmínky usnadní dítěti přechod ze školky do školy. Co by prvňáčkovi nemělo v dětském pokoji chybět?

Studijní zóna

V dětském pokoji by měly být 3 zóny. Hrací, odpočinková a studijní. Každé dítě by mělo mít ve svém pokoji svůj vlastní pracovní prostor, u kterého se může připravovat do školy. Základem je kvalitní psací stůl a židle. Podle prostorových možností sem patří i další kusy nábytku, jako je mobilní zásuvkový kontejner, knihovna a police. Tato zóna by měla být oddělena od ostatních, aby se dítě při učení nerozptylovalo. 

Vhodný psací stůl

Psací stůl často nahrazuje menší stoleček na malování. Zpravidla jej umísťujeme u okna, kde je zajištěný dostatek přirozeného denního světla. Nutná je i stolní lampička. Psací stůl by měl mít dostatečně velkou pracovní plochu, minimálně 120 x 60 cm. Nejlepší je rostoucí psací stůl, kde lze výšku upravovat podle růstu dítěte a může mu vydržet až do puberty. K tomu je vhodná zdravá židle pro školáka

Kvalitní židle

Stůl by měl být doplněn kvalitní židlí s možností nastavení výšky a hloubky sedu. Pro správný vývoj páteře bude dítě sedět ve správné poloze, nebude se hrbit a osvojí si správné návyky při sezení. Mělo by dosáhnout celou plochou chodidel na zem, nebo mít podnožku. Mezi stehny a zády i stehny a lýtky by měl být pravý úhel. Může být otočná nebo neotočná, aby se dítě moc nerozptylovalo. Vhodnou kombinací je rostoucí židle s rostoucím stolem, tedy set stolu a židle pro prvňáčka, s nastavením dle růstu dítěte. 

TIP: Jak vybrat správnou židli pro školáka?

Úložné prostory

Až bude v dětském pokoji vhodný stůl a židle pro školáka, doplňte úložné prostory na ukládání učebnic, sešitů a pomůcek do školy. Vhodné jsou mobilní kontejnery ve formě zásuvek, které se dají dle potřeby zasunout pod stůl nebo odsunout tam, kde je zrovna místo. Pokud máte k dispozici více prostoru, přidejte komodu, knihovnu a police. Vhodné jsou i popisovací a magnetické tabule či nástěnky.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *