kompozitni-rosty_PR_elimstore

Kompozitní materiály a jejich výhody

Kompozit je materiál složený z minimálně dvou hlavních komponent s podstatně odlišnými fyzikálními vlastnostmi, jako je pojivo a výztuha. Nabízí levnější řešení se spoustou výhod.

Pro vlastnosti kompozitu jsou kromě technologie výroby určující další parametry. Mohou být polyesterové nebo třeba pryskyřice. Vinylestery slouží pro náročnější aplikace v agresivním chemickém prostředí nebo pro mechanicky a tepelně namáhaná zařízení. Epoxidy zase slouží pro aplikace s požadavky na mechanické a elektrické vlastnosti a na chemickou odolnost.

Druh vlákenné výztuže a přísady

Výztuž kompozitních materiálů může být skleněná, se standardně mechanickými vlastnostmi. Uhlíková slouží pro aplikace s požadavky na vyšší pružnost a dynamická namáhání. Pro speciální aplikace slouží aramidová nebo čedičová vlákna. Do pryskyřice se přidávají přísady na zlepšení materiálových vlastností. Mohou to být retardéry na zlepšení požárních vlastností, stabilizátory pro odolnost vůči UV záření a zvýšení elektrické vodivosti.

Profily, konstrukce a kompozitní rošty

Kompozitní profily mají vysokou pevnost, odolnost proti korozi, nízkou hmotnost, tepelnou i elektrickou nevodivost. Jsou bezúdržbové. Slouží jako alternativa materiálů, jako je dřevo, ocel či hliník. Uplatňují se v náročných podmínkách, třeba místo dražší nerezové oceli. Kompozitní rošty se vyrábějí litím do forem a tvoří je skleněná vlákna zalitá materiálem na bázi pryskyřice. Struktura má vynikající nosnost a odolnost proti chemikáliím a hoření. Kompozitní rošty jsou navíc pružné.

Kompozitní výztuže

Sklolaminátová armatura má 2x větší pevnost v případě roztržení ve srovnání s ocelovou armaturou. Může mít vypočtenou plochu 2x menší, než zmíněná ocelová armatura. Navíc jsou kompozitní výztuže 9x lehčí než ocel a hustota kompozitní armatury dosahuje 1,9 t/m3. Je tedy jen 1,9 krát těžší než voda a 5x lehčí než ocel. Tím se sníží cena dopravy, nakládky, vykládky a ulehčí stavební práce. Nekovová armatura nenáchylná ke korozi a neničí beton. Navíc je výrazně levnější a úspornější.

Kompozitní profily

Kompozitní profily jsou vysoce pevné, lehké, odolné proti korozi a rozměrové stabilní. Jejich předností je i tepelná a elektrická nevodivost. Jsou bezúdržbovou náhradou tradičních materiálu, jako je ocel, dřevo a hliník. Nahradí i nerezovou ocel, která je mnohonásobně dražší. Kompozitní profily jsou kvalitní a výrazně levnější. Na kompozitní materiály se zaměřuje třeba společnost elimstore.eu.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *