Kvalitní substrát do akvária

Kvalitní substrát – základ rostlinného akvária

Z obrovského výběru substrátů je občas těžké vybrat. Tolik možností člověka až zarazí. V dnešním článku si substráty rozdělíme a zjistíme, jaký je pro vás ten nejlepší.

V dnešní době máme na trhu mnohem větší výběr než-li v minulosti. Správně fungující akvárium se však neobejde bez kvalitního substrátu. Při výběru typu substrátu byste se měli řídit nejen estetickými hledisky, ale také potřebami rostlin, kterými chcete akvárium osadit. Při výběru substrátu pro akvárium je pro zdárný růst akvarijních rostlin důležitých mnoho aspektů. Tak například velikost zrnitosti má velký vliv na kořenový systém rostliny. Jemný písek neposkytne kořenům správnou cirkulaci vody a vytvoří kolem rostliny tvrdou vrstvu.

Písek v akváriu

Jak již bylo řečeno jemný písek není při pěstování rostlin v akváriu vhodný, avšak nepochybně patří svými estetickými vlastnostmi k ceněnému akvarijnímu substrátu. Nejen, že vypadá velmi přirozeně, ale světlý písek opticky zvětšuje nádrž. Může být také použit jen v některých částech akvária, například v přední části. Existují však akvaristé, kteří takový substrát ve své nádrži úspěšně používají.

Jílové substráty

Jílové substráty dělíme na jílové pálené substráty  bez obsahu živin, dále sušené jílové substráty s obsahem živin a zásobní substráty pod písky a pálené jíly.

  • Jílové pálené substráty (bez obsahu živin) představují jíl, který by vypálen a tím získá tvrdou konzistenci (nedrolí se ve vodě). Výhodou je, že je lehčí než štěrk (neutlačuje kořenový systém), je pórovitý a tak umožňuje užitečným bakteriím se v těch pórech usazovat a má přírodní vzhled.
  • Jílové sušené substráty (s obsahem živin), jak již název napovídá, jsou sušené. Jíl je vtlačen do formiček ve tvaru kuliček a ty jsou následně sušeny. Ve výsledku nebudou špinit vodu, ale dodají rostlinám potřebné živiny (jako například kompost).
  • Zásobní substráty pod písky a pálené jíly (s obsahem živin) se umísťuje jako zásobárna pod jemný písek nebo již zmiňovaný pálený jíl.

Hotový substrát, neboli aktivní substrát, má nepochybně velké výhody. Je to velmi vhodný substrát  pro rostlinná akvária. Tento substrát byl připraven odborníky tak, aby zajistil optimální podmínky pro jednotlivé druhy ryb a rostlin. Aktivní substrát pro akvárium obsahuje hnojiva pro rostliny a má granulát optimální pro růst kořenů.

Jaký substrát v akváriu je nejlepší

Jaký substrát je pro ryby v akváriu nejlepší?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože vše závisí na požadavcích daného druhu. Specializované aktivní substráty patří mezi nejbezpečnější substráty pro ryby. Kvalitní aktivní substráty vytvářejí mírně kyselou a měkkou vodu, která je ideální pro mnoho druhů ryb.

Při výběru vhodného substrátu do akvária věnujte pozornost tomu, čemu může pomoci a čemu naopak bránit.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *