Zima se blíží: Co sypat do krmítek?

Nevhodná strava neprospívá lidem ani zvířatům. Například ptáčky mohou některé potraviny zahubit velmi rychle. Nedávejte do krmítek drobky slaných rohlíků a chleba, ale i jiných potravin, hlavně pokud jsou plesnivé, protože jsou pro opeřence velkým nebezpečím. Podívejme se tedy na to, co v zimě sypat ptáčkům do krmítek.

Připravené směsi pro ptáky

Pokud si chcete být jistí, že ptáčkům sypete vhodné krmení, můžete zakoupit v supermarketu a chovatelských potřebách směs přímo určenou pro příkrm ptáků. Vsaďte na ty, co obsahují hlavně semínka slunečnice. Podle ornitologů jsou tato semínka nejvhodnější zimní stravou pro ptáky.

Vhodné krmení pro ptáky

Slunečnicová semínka můžete doplnit semínky máku či lnu, loupaného ovsa, pšenice, prosa nebo řepky. Ptáčci milují i vlašské ořechy a různé bobule, které zůstanou na keřích i během zimy. Záleží i na druhu ptáků. Například kosi, drozdi a vrány mají v krmítcích rádi rozkrájená jablka. Sýkorky, strakapoudi a brhlíci mají zase rádi hovězí lůj zavěšený na stromě, který se dá i koupit. Jakmile ale teploty klesnou pod -10 °C, lůj na tu dobu schovejte, aby ptáčkům neztuhl ve střevech.

Jednoduchý návod na výrobu loje

Kupte hotový lůj v obchodě s krmivy, rozpusťte ho a přidejte do něj vlastní směs. Použít můžete i odřezky hovězího masa, výpek z vepřového masa či slaniny, sádlo či rostlinný tuk. Nakrájejte tuk na kousky nebo pomelte v mlýnku na maso. Tuk nesmí obsahovat stopy masa, kostí a jiných tkání. Pak kousky tuku pomalu zahřívejte, dokud nezkapalní. Neustále ho míchejte, aby se nepřipálil. Pak tuk sceďte před plátýnko a zbavte nečistot, nalijte do formiček nebo menších nádob a nechte vychladnout. Ztuhlý lůj můžete nakrájet na menší kousky a zmrazit si je na později.

Voda pro ptáčky

Při holomrazech je důležité myslet na to, že jsou zamrzlé přírodní zdroje vody a ptáci mohou trpět kromě hladu i žízní. Dejte jim ven pítko s vodou, i když za pár hodin voda zmrzne. Je třeba vodu v tomto případě občas obměnit. Pokud máte na zahradě jezírko nebo tůňku, občas prolomte svrchní krustu ledu, aby se ptáčci a jiní drobní živočichové mohli napít.

Na co si dát pozor

Při použití rozmanitého krmiva můžete na svou zahradu přilákat nejrůznější druhy ptáků, kteří mají v zimě nedostatek potravy v přírodě. Vaše teritorium si často oblíbí a budou se k vám vracet i během jara a léta. Určitě však nepoužívejte krmítko pro ptáky jako odpadkový koš. Nedávejte do něj zbytky z jídla kuchyně a potraviny napadené plísní, po kterých by ptáci mohli uhynout. Nevhodné jsou potraviny slané a kořeněné, stejně jako sladkosti, cukroví z Vánoc, uzeniny a přepálený tuk. Nedávejte ptáčkům ani chléb, rohlíky, koláče a další pečivo z kynutého těsta.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *