Správná výška stropu: Jaká je ideální světlá výška stropu?

Mnoho lidí plánuje přestavbu, domu, ale také chaty či chalupy na trvalé bydlení. Častou bariérou je u přestaveb a rekonstrukcí takzvaná světlá výška pokojů. Mnohdy ale bývá kolaudace problém zejména proto, že nevyhovuje podmínkám výška stropů.

Světlá výška stropů

Norma ČSN 734301 pamatuje na to, kolik prostoru má mít, každá z obytných místností v domě. Norma dbá na to, aby všude bylo dostatečné množství vzduchu. Výšky stropů jsou proto dány touto normou z více důvodů. Jde zejména o důvody hygienické, ale i požární a v neposlední řadě bezpečnostní. Stejné předpisy fungují ve všech zemích Evropské unie i mimo ni. Rozměry výšky stromu musí být minimálně 2,1 m, ale v některých případech i vyšší.

Jak počítat výšku stropů

Výška jednotlivých místností se počítá jako takzvaná světlá výška. Rozměr je vždy počítán mezi podlahou a nejnižším bodem stropu, což může být například spodní hrana trámu nebo výklenku. Povolená výška není v celém domě stejná. Norma určuje minimální výšku obytných místností v rodinných domech na 2,5 m a v bytovkách 2,6 m. Pro představu je to výška asi půl metru nad dveřmi. Záleží hodně na individuálním pocitu, zda je daná výška dostačující. Svou roli hrají i rozměry podlahy. Pokoj o velké rozloze s nižším stropem vypadá stísněně.

Minimální světlá výška místností

  • místnosti a prostory rodinného domu, do kterých se vstupuje, mají mít minimální výšku 2,1 m
  • sušárny, prádelny a žehlírny mají mít minimální výšku 2,3 m
  • obytné místnosti v podkroví mají mít minimální výšku 2,3 m
  • prostory pro osobní hygienu mají mít minimální výšku 2,3 m
  • obytné místnosti rodinných domů mají mít minimální výšku 2,5 m
  • obytné místnosti bytových domů mají mít minimální výšku 2,6 m

Místnosti se šikmými stropy mají ale další požadavky navíc. Pokud mají skosené stropy, musí mít minimální světlou výšku nejméně nad ½ podlahové plochy vymezenou rovinou kolmou k rovině podlahy, protínající rovinu zkoseného stropu ve výšce 1,3 m nad podlahou.

Co je to obytná místnost – definice

Obytná místnost je podle ČSN část bytu, jako obývací pokoj, ložnice či jídelna, která splňuje požadavky zvláštního předpisu, je určena k trvalému bydlení a má minimální podlahovou plochu 8 m². Pokud tvoří byt pouze jediná obytná místnost, musí mít její podlahová plocha nejméně 16 m².

Co je to podkroví – definice

Definice zní podle ČSN 73 4301 tak, že podkroví je přístupný vnitřní prostor nad posledním nadzemním podlažím vymezený konstrukcí krovu a dalšími stavebními konstrukcemi, určený k účelovému využití.

Čím se při plánování řídit

Mnoho projektantů dnes přidává k minimální výšce místností ještě 20 až 30 cm navíc, aby u stropu zbylo místo pro dodatečnou izolaci či sádrokartonový podhled s LED svítidly. S vyšším stropem si lze pohrát a dá se poměrně snadno snížit. Nižší strop se ale zvedá jen těžko. Proto doporučujeme výšku moc nesnižovat.  

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *