Omyvatelné barvy na zeď: Vyplatí se finančně?     

Omyvatelné barvy na stěně vás možná při výmalbě interiéru vyjde o něco dráž než klasická barva, rozhodně se vám však vyplatí. Jak omyvatelné barvy fungují?

Omyvatelné barvy na stěny se nanáší jako ty klasické. Mnohem snadněji je však udržíte čisté. Pokud si vyberete vhodný odstín, který se vám brzy neokouká a bude nadčasový, nemusíte dlouhou dobu malovat. Omyvatelná barva je přímo odolná proti vodě, při mytí se nepoškodí a vhodná třeba do kuchyně. Otěruvzdorná barva nezanechá šmouhy na oblečení, ale při styku s vodou se rozpije a poškodí.

Omyvatelné barvy na stěnu do kuchyně

Celoplošné vymalování omyvatelnou barvu na stěnách má vyšší pořizovací cenu, je dobrou volbou jak vymalovat kuchyň. Využívá se hlavně nad kuchyňskou linku, kolem spotřebičů a nad sporák či varnou desku. V ostatním prostoru se kombinuje s klasickou či otěruvzdornou barvou. Skvrny od stříkajících potravin a mastnoty hravě utřete mokrou houbičkou a u kvalitních omývatelných barev i běžným saponátem.

Omyvatelné barvy do dětského pokoje

Pokud máte doma malé děti, omyvatelnou barvu na stěny můžete použít v dětském pokoji. Stačí vymalovat do výšky, kam děti svými malými ručičkami dosáhnout. Místa náchylná na znečištění jsou i ta, kde se opíráme o zeď hlavou, tedy nad postelí. Proto vám poradíme jak vymalovat ložnici. Namáhaný prostor je i nad sedačkou v obýváku s nižší opěrkou. Tady se podívejte jak vymalovat obývací pokoj.

Omyvatelné barvy do předsíně i chodby

Omyvatelné barvy se hodí i na stěny do chodby a předsíně. I zde po tmě často hledáme vypínače. Na chodbě mezi místnostmi nám také často pobíhají zvířecí mazlíčci, kvůli kterým je velmi vhodné tento typ nátěru na stěnu použít. Malování klasickou barvou stojí do 30 Kč za m2 a omyvatelnou barvou kolem 100 Kč za m2.

Jak pečovat o omyvatelné zdi

Zachycený prach na zdech pravidelně pomocí prachovky omeťte ze zdi. Můžete si pomoci prachovkou na tyčce, kterou ometete i obrazy, látkovou násadou na delší tyči, čistým smetákem nebo suchým mopem. Jinak zdi postupně tmavnou, tvoří se na nich pavučiny a prach vdechujete. Stěny můžete vysát i vysavačem. Použít můžete i vlhký hadr nebo houbičku a jemně zeď umýt krouživými pohyby. Použijte trochu saponát na nádobí a jemně setřete čistou mokrou houbičkou.

Nanesení a odstranění omyvatelné barvy

Nanášení omyvatelné barvy je stejné jako u kterékoliv jiné barvy na stěnu. Nanáší se štětcem i válečkem. Pokud se po delším čase opotřebuje otíráním, častým mytím nebo mechanicky poškodí, použijte pro opravu poškozených míst stejnou značku a odstín a naneste vrstvu na tu původní. Výrobci garantují, že na sebe můžete aplikovat až 25 vrstev. Pokud chcete použít klasickou malbu, omyvatelnou barvu nejdříve seškrábejte a podklad napenetrujte. To platí i v případě, že vám omyvatelný nátěr popraská. Po oškrábání hrozí, že nasákavost bude už snížená.

Zkuste bezbarvý povrchový lak na stěny

Pokud máte vymalováno běžnou barvou, natřete stěny povrchovým bezbarvým lakem na stěny a budou omyvatelné. Lak využijte v koupelně i v kuchyni.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *