Jak vyčistit mince – Které rady doopravdy fungují?

Vyzkoušejte některý ze způsobů používaných k vyčistění mincí, které používají hlavně sběratelé mincí. Máme několik tipů, jak čistit staré mince z různých kovů.

Jak vyčistit kovové mince

Pokud si nejste jisti hodnotou mince neboli numismatu, anebo nevíte, z jakého jsou mince vyrobeny kovu, nejdříve se poraďte s odborníkem. Zbavením nečistot byste ji totiž místo zvýšení její hodnoty mohli zničit. Žádný sběratel nechce mince a medaile s rýhami, poleptané a nenávratně poškozené. U některých mincí je patina vysoce ceněna a může být pomocníkem pro bližší identifikaci numismatu.

Jak vyčistit staré mince mýdlovou vodou

Vložte mince do mýdlové vody a nečistoty po odmočení vyčistěte houbičkou. Hrubší stranu houbičky použijte jen na silnější nánosy. Nečistěte tak ale numismaty ražené v nejvyšší mincovní kvalitě neboli kvalitě Proof se zrcadlovým leskem.

Čištění mincí octem

Pokud mince nemají zvláštní hodnotu, zkuste roztok octa, který ale může změnit barvu nebo korodovat povrch. Použijte 10% roztoku octa, nebo 1/4 lžíce octa a 5 g soli. Vložte mince odděleně na 5 minut, důkladně opláchněte vodou a vyleštěte.

Jak vyčistit mince gumou, alkoholem či octem

Vyzkoušejte gumu, jen nevyvíjejte při gumování příliš silný tlak. Velmi účinnou metodou je i čistění pomocí alkoholu, kyseliny citrónové nebo octem. Ty si poradí i se stříbrem a černými skvrnami. Minci vždy samostatně ponořte do roztoku na 2 až 3 dny. Kyselina citrónová zabírá i na numismaty se zrcadlovým povrchem. Proof mince zabalte do bavlněného kousku látky a pár minut povařte v roztoku.

Jak vyčistit skvrny na mincích

Zlato je měkké, náchylné k poškrábání se nečistí mechanicky. Zelené skvrny vznikají při kontaktu s mědí a čistí se speciálními vatičkami a ubrousky, které zakoupíte v drogerii. Červené skvrny vznikají za vysokých teplot. Vyčistí je 50% roztok z louhu. Čistit musíte s ochrannými rukavicemi, brýlemi a při otevřeném okně. Můžete dát do hrnce alobal, na něj zlaté mince, posypat jedlou sodou a povařit.

Jak je to s patinou

Měděné mince bývají pokryty specifickou hnědou nebo modrozelenou ušlechtilou patinou, která vzniká okysličením kovu. Té se nezbavujte. Mince z mědi a jejích slitin ale často korodují a jsou pokryty houbovitou měděnkou. Zabere zubní pasta nebo profesionální prostředky. Doleštěte bavlněným hadříkem napuštěným oxidem železitým nebo chromitým. Měď a její slitiny vyčistíte i elektrochemicky v kyselině orthofosforečné s přidáním 100g/l kyseliny sírové, což jsou nebezpečné chemikálie.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *