Kuchyně ve vintage stylu: Jak ji zařídit?         

Vintage kuchyně u mnoha lidí vyvolávají příjemné vzpomínky na dětství. Podívejte se, jaké dodržovat zásady a čím se řídit při zařizování v tomto retro stylu.

Vintage styl nevyjde z módy, zejména u kuchyně. Pokud jsou vhodně a vkusně zařízené, působí útulně, prakticky a romanticky. Za vintage se obecně považují věci, co časem získaly na hodnotě. Většinou jde o věci 50 až 100 let staré. Sáhněte po léty prověřených kvalitních předmětechbazarů nebo po replikách.

Inspirace jedním obdobím

Berte si inspiraci pouze z jednoho historického období, třeba prvorepublikový nábytek nebo kuchyň vaší babičky. Dejte přednost přírodním materiálům a kouskům nábytku, který viditelně poznamenal zub času. Tyto kousky lze kombinovat s moderními minimalistickými kousky, které nenaruší celkový dojem.

Originál nebo replika

Záleží jen na představách a finančních možnostech. Starý originální kus z bazaru může vyžadovat renovaci a opravu a hůře se k němu shání další vhodné kousky. Záleží na tom, zda si proces užíváte, anebo chcete mít interiér zařízený rychle. Mezi replikami najdete celé kuchyňské sestavy s ladicími spotřebiči.

Kuchyň propojená s obývákem

Pokud máte kuchyň propojenou s obývákem, dbejte na to, abyste sladili celou místnost. Můžete vsadit i na méně nápadný a jednoduchý nábytek s jedním výraznějším vintage solitérem. Celý interiér pak bude působit mnohem příjemněji. Vhodná je kuchyň s ostrůvkem nebo barovým pultem.

Kazy jako přednosti

Při výběru kuchyňské linky se zaměřte na povrch a materiál. Sáhněte po venkovském vyřezávaném vzhledu s patinovanou a mosazným madlem. Volte kousky, které nesou známky opotřebovanosti a vyššího věku. Přírodní kazy a opotřebení vystavte na odiv. Repliky mají na sobě uměle vytvořené kazy.

Přírodní materiál

Volte čistě přírodní materiál s matným povrchem, hlavně dřevo v kombinaci s kamenem a kovem. Dřevo se hodí na nábytek i podlahu, která může být i z keramické dlažby či kamenná. Pokud chcete kuchyň oživit a zútulnit kobercem, volte přírodní tkaniny, i když jsou náročnější na údržbu.

Volba barvy

Hodí se bílá, světlé, jemné pastelové či tlumené odstíny. Příjemně tak působí mentolová nebo světle modrá a tlumené zemité tóny zelené či hnědé. Tmavší barvy volte do velkých a osvětlených místností, v menších volte světlé barvy a můžete přidat tmavé spotřebiče či nádobí. Poradíme vám jak vymalovat kuchyň.

Moderní spotřebiče

Pokud nechcete starou pec nebo autentická kamna, projděte si širokou nabídku moderních spotřebičů v originálním retro designu. Přednost dejte vestavěným spotřebičům, které lépe zapadnou do stylu kuchyně, ušetří místo i práci při úklidu. Důležitá je také správná výška kuchyňské linky, která vám usnadní pohodlnou práci.

Vkusné doplňky

Starý vzhled dodržte i u menších spotřebičů, jako jsou varné konvice, kávovary a toustovače. Vsaďte na oblé tvary chladniček i mrazáků a jemné tlumené odstíny, jako je mandlová, bílá, béžová, měděná či mentolová. Místo bodových světel u stropu zvolte klasické závěsné lustry a nástěnné lampičky s tahovým vypínačem, nejlépe v mosazném či kovovém vzhledu a svítidla s unikátní patinou.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *