Jak sázet ovocné stromy?   

Při výsadbě ovocných dřevin je třeba dodržovat několik zásad. Platí to pro tradiční i méně známé odrůdy. Podívejte se, co je třeba dodržet, aby se stromky správně ujaly.

Pro výsadbu stromků správně připravte půdu, odstraňte plevel a srovnejte do roviny. Při sázení stromů i keřů myslete na to, že jim manipulace způsobuje šok. Zacházejte s nimi ohleduplně a šetrně. Stromy je vhodné vysadit na svah, který se díky jejich kořenům výrazně zpevní.

Přeprava stromků

Při přepravě sazenic stromků dbejte na co nejrychlejší transport, kořeny po vyrytí zabalte do fólie, aby se snížil odpar vody. Před výsadbou odstraňte jejich polámané části a částečně zkraťte i zdravé kořeny. Namočte kořeny na 24 hodin do nádoby s vodou, aby nasály dostatek vláhy.

Výběr místa

Místo vyberte podle toho, o jaký ovocný druh, odrůdu či podnož jde, s ohledem na pěstitelský tvar a nároky. Světlomilným druhům dopřejte stanoviště na slunci. Zajistěte mladým stromkům dostatečnou oporu.

Kvalita půdy

Pokud ji chcete půdu přihnojit, udělejte to s dostatečným předstihem, aby se v půdě hnojivo stačilo rozložit. Nesypte průmyslová hnojiva přímo ke kořenům stromků a těsně před výsadbou nepoužívejte ani čerstvý chlévský hnůj.

Hloubení jam

Výsadbové jámy přizpůsobte velikosti stromků. Do vyhloubeného prostoru by se měl pohodlně vejít kořenový bal, obvykle postačí jáma velikosti kbelíku. Broskvoně mají kořeny rozložené více do strany, proto jámu úměrně zvětšete. U keřů drobného ovoce, které lze vysadit i na menší zahradě, jako je rybíz, angrešt či maliny stačí menší jáma.

Technika výsadby

Do středu vyhloubené jámy zatlučte pevný opěrný kůl a vložte strom do jámy. Kořeny opatrně prosypte vykopanou zeminou, zhruba v polovině půdu pečlivě přišlápněte a důkladně zalijte, aby přilnula ke kořenům. Pak dosypte zbytek zeminy, znovu přišlápněte a zalijte.

Správná hloubka výsadby

U sazenic roubovaných na semenáče musí být kořenový krček na úrovni půdy nebo 5 cm hlouběji, protože půda časem sedne. Stromky roubované na slabě rostoucí vegetativně množené podnože vysazujte tak, aby bylo místo očkování 15 až 20 cm nad úrovní půdy. Jakmile ovocné keře vysadíte o 10 cm hlouběji, než rostly ve školce, výhony ze zahloubené části ještě zakoření a vytvoří bohatý kořenový systém. To platí i pro stromy a keře v kontejnerech.

Další péče

Hned po vysazení stromek uvažte osmičkovým úvazkem minimálně na 2 až 3 místech ke kolíku. V dalších dnech a týdnech dodržte důkladnou a pravidelnou zálivku. Nutný je i razantní povýsadbový řez. Dodržte vhodný poměr mezi nadzemní a podzemní částí dřeviny, který změní poměr ve prospěch kořenů. U dřevin sázených na podzim jej proveďte až na jaře. Pokud je korunka příliš bohatá, můžete ji i před zimou o polovinu prostříhat, radikální řez ale nechte na jaro. Stromy se musí tvarovat pravidelně, proto se podívejte, kdy prořezávat stromy.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *