Jak zvládnout předvánoční úklid a nezešílet?

Vánoce vyžadují předvánoční úklid všeho druhu. Tento nepříliš oblíbený sváteční zvyk vyžaduje vychytané postupy, abyste mohli uklidit rychle a efektivně. Přinášíme pár rad, jak začít a kde skončit, abyste dosáhli super výsledku v co nejkratším čase a neztratili u toho nervy.

Začněte rozvážně a s jasným plánem

Dopředu si nejprve ujasněte, v jaký den jakou jeho část uklidíte. Na tento den si již neplánujte nic, co by mohlo váš úklid narušit. Dopředu si určete, co všechno budete uklízet. Zda to bude generální úklid a zahrnete i vitríny a kuchyňské skříňky, umyjete okna a přeberete skříně. Možná postačí jen běžný úklid. S dobrou náladou se úklid dělá lépe. Pusťte si oblíbenou hudbu a nalijte si sklenku dobrého vína. Práce pak bude hned o něco snesitelnější.

Dostatek času a vhodné podmínky

Na všechny aktivity si vždy ponechte dostatek času a nezapomeňte si dát i rezervu, abyste se během vánočního úklidu nedostali zbytečně do stresu. Zajistěte si pro úklid také vhodné podmínky. Je dobré, abyste při úklidu nebyli nijak rušeni. Děti pošlete k babičce nebo s tatínkem ven. Při samotném úklidu se nenechejte rozptylovat telefony či sousedkou, která si chce dát kávu. Přípravu oběda klidně vynechejte.

Zajděte na nákup a vybavte se pomůckami

Nezapomeňte si pro svůj úklid nakoupit vše potřebné, pokud to nemáte už standardně doma. Týká se to zejména všech možných čisticích prostředků a pomůcek. Vsaďte třeba na biologicky odbouratelné prostředky s vysokou účinností a příjemnou parfemací od české společnosti Zenit v řadě Real green clean. Použít můžete i sodu, ocet nebo citron.

Ctěte pravidla, protože jen holé ruce nestačí

Při velkém úklidu vždy pracujte systematicky. Začněte u nejvzdálenějšího bodu vašeho bytu či domu. Pracujte směrem odshora dolů. Od stropy, záclon a závěsů, přes vysávání, utírání prachu a nakonec vytření podlahy, které je posledním krokem. S úklidem se neperte holýma rukama. Práci vám usnadní moderní pomocníci, elektrické mopy, parní čističe i čističe oken. Na ruce patří gumové rukavice. Pokud budete čistit i spotřebiče zahrnující třeba myčku a lednici, podívejte se, jak vyčistit pračku.

Nezapomeňte na odpočinek a jídlo

I během celodenního úklidu musíte jíst a dopřát si třeba šálek kávy. Pokud jste stihli uklidit dřív to , co jste měli v plánu, klidně věnujte ušetřený čas odpočinku. Zbytek prací, které jste měli v pánu další den, opravdu nechejte na zítra podle programu. Jen tak se neztrháte. Součástí předvánočního úklidu je i dekorování a výzdoba bytu, třeba výroba adventního věnce.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *