dýně

Jak vyřezat dýni na Halloween?

Chcete mít před domem svítící dýně, které rozzáří podzimní večery a noci? Vyrobte si dýňová strašidla. Udělají radost dětem i dospělým. Podívejte se, jak na to.

Halloween probíhá 31 října. Svátek přinesli do Ameriky Irové, kteří si vyřezávali do vydlabané řepy a brambor strašidelné obličeje a dávali si je na okenní římsy, aby od svých příbytků během noci Všech svatých odehnali duchy zemřelých. Převlékali se do strašidelných kostýmů a za domovní dveře dávali sladkosti. V Americe se pak začali využívat dýně a dávali se do nich žhavé uhlíky.

Vyřezávání dýně na Halloween

Při vydlabávání dýní si pomozte klasickou lžičkou a dejte si pozor, aby se vám slupka dýně příliš neztenčila a zůstala dostatečně pevná. Velkou lžící nejprve vydlabejte z dýně dužinu. Otvor by měl tvořit asi 2/3 dýně, aby se do něj daly vkládat snadno svíčky. Řez veďte kolem stonku dýně. Velké dýně můžete přeříznout na půl a řeznou plochou položte dýni na zem. Masku v tomto případě vyřežte do každé poloviny.

Čím vyřezávat

Pro vyřezávání zvolte tenké, ostré a dobře nabroušené vykosťovací nože. Vyřezávání z dýní můžeme nazvat carving. Při něm však vznikají ze zeleniny a ovoce hotová umělecká díla. Na vyřezávání existují i speciální pilky a nástroje. Pro vytvoření obličeje si vystačíte i s dobrým nožem. Maličká pilka zvaná zlodějka vám zase dobře poslouží pro vyřezání složitějších tvarů.

Na co si dát pozor

Aby vyřezávaná část z dýně nevypadla celá, nedělejte otvory příliš tenké a propojené. Dýním dejte různé obličeje. Mohou být veselé i trochu děsivé. Můžete tvořit i siluety koček, netopýrů nebo čarodějnic. Zapojte svoji fantazii. Siluety mohou být prázdné a prosvícené. Pokud vytvoříte jen obrysy, budou mnohem působivější. Jsou ale složitější na vyřezávání. Pro prodloužení životnosti namočte dýně na pár hodin do vody. Po vyřezání potřete řezné plochy vazelínou proti vysušování.

Použijte šablony

Obličeje a siluety si můžete nakreslit přímo na dýni lihovým popisovačem nebo měkkou tužkou. Dobrou pomůckou jsou vytvořené papírové šablony hlavně na složitější tvary. Pak je můžete dýně přenést. Můžete využít i programy pro kreslení na počítači a výsledné obrázky si vytisknout, nebo si stáhnout už vytvořené obrázky, třeba na celebrating-halloween.com.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *