Jak vyčistit mikrovlnku? Vraťte ji do stavu nové

Čištění mikrovlnky by mělo patřit k pravidelným činnostem. Pokud nechcete používat chemické čističe a odmašťovače, zkuste vyzkoušet některý ze snadných ekologických triků, díky kterým vyčistíte mikrovlnku bez větší námahy. Na čištění mikrovlnky stačí třeba pár citrusových plodů nebo ocet. Výsledek vás překvapí.

Mechanické, ale jemné čištění

Pokud se vám v souvislosti s použitím mikrovlnky stane, že vám vystříkne nějaký nápoj nebo jídlo na její stěny, měli byste se na její vyčištění zaměřit ihned, než skvrny zaschnou. Pomoci by vám měl jemný hadr s trochou jaru. Použít můžete i kombinaci vlažné vody s trochou pracího prášku. Důležité je postupovat pomalu a povrch čistit jemně, jelikož vnitřní povrch nesmíte poškrábat. Nepoužívejte čistící písky a kovové drátěnky. Vlivem poškrábání vnitřního prostoru totiž může dojít i ke změně celkovému pohybu mikrovln a přístroj nebude funkční tak, jako dříve.

Čistění mikrovlnky pomocí octa a páry

Potřebné ingredience:

  • ½ šálku octa
  • ½ šálku vody

Postup:

Pro ekologické vyčištění vnitřku mikrovlnné trouby smíchejte ½ šálku octa a ½ šálku vody v misce nebo hrnku. Směs zahřejte 5 minut v mikrovlnné troubě až k varu a vařte ji ještě pár minut na nejvyšší výkon. Pak nádobu opatrně vyndejte a mikrovlnku už jen snadno vytřete hadříkem. Ocet mikrovlnku i vydesinfikuje a odstraní pach.

Čistění mikrovlnky pomocí citronu nebo kyseliny citronové

Potřebné ingredience:

  • pár plátků citronu
  • ½ šálku vody

Postup:

Vložte do hrnku nebo do misky s vodou pár plátků citronu a můžete navíc do vody citron i vymačkat. Misku dejte do mikrovlnné trouby a pusťte ji na 5 minut na plný výkon. Vznikající pára s vodou odpaří i připečené nečistoty, které pak opravdu velmi lehce setřete vlhkým hadrem. Citrónová vůně navíc zbaví mikrovlnnou troubu i nepříjemného zápachu. Stejně můžete použít i rozpuštěnou kyselinu citronovou.

Čistění mikrovlnky pomocí citronu a pomeranče

Potřebné ingredience:

  • citron
  • pomeranč

Postup:

Znečistěnou mikrovlnku s notným nánosem spečenin a tuku vyčistíte velmi snadno i pomocí citronů a pomerančů. Do misky s vodou rozkrájejte oba citrusy, vložte je do mikrovlnné trouby a zapněte ji na 5 minut na nejvyšší výkon. Pomeranč s citronem velmi dobře uvolní mastnotu, zbaví mikrovlnku zápachu a pára uvolní i nános spečenin. Pak snadno odstraníte nánosy pomocí houbičky. Na pomoc si vezměte plastovou drátěnku. Kovovou ale nepoužívejte, mohli byste mikrovlnku poškrábat a poškodit.

Náš tip

Při napařování v mikrovlnce vložte do misky nebo hrnku také párátko. Vznikající bublinky, které se vytvoří kolem dřeva, je krásně rozmělní. Případné vodní exploze se nemusíte obávat.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *