Jak se zbavit plísní v bytě?

Plíseň v bytě představuje nejen estetický, ale hlavně zdravotní problém. Delší pobyt v místnosti zamořené plísněmi může vyvolat alergií, astma, bolesti hlavy nebo zbytečnou únavu.

Kde hrozí plísně nejvíce?

Stěny s nelibě páchnoucími skvrnami se objevují nejčastěji na vlhkých, hůře větraných místech. Potkáte je hlavně v koupelnách a kuchyních – zvlášť pokud nepoužíváte klimatizaci ani větrák.

Všimli jste si, že se u vás černé skvrny začínají tvořit? Zasáhněte hned a zastavte jejich další růst. V opačném případě se budou nekontrolovatelně množit a uvolňovat nebezpečné spory. Hrozí zhoršené dýchání, kašel, slzení očí, kýchání nebo ekzémy. Ohrožení jsou přitom všichni členové domácnosti včetně zvířat.

Zatočte s plísní v 7 krocích

Dostaňte ji ze stěn

Postiženou stěnu nejprve ošetřete speciálním dezinfekčním přípravkem. Odstraní nejen plísně, ale i houby, lišejníky, řasy a bakterie. Dezinfekci seženete v drogerii či domácích potřebách. Naneste ji na plochy napadené plísní a nechte chvíli působit. Dokud jsou stěny mokré, pusťte se do odstraňování výmalby špachtlí.

Vysušte zdivo

Máte problém s usycháním zdiva? Pomozte si elektrickým vysoušečem. Ze zdi odebírá vodu, která odtéká do sběrných nádob. Tím se snižuje vlhkost zdiva. Vysoušeč umístěte do vzdálenosti 70–100 cm od zdi a ujistěte se, že teplý vzduch fouká na jedno místo. Nejdéle každých 8 hodin vysoušeč posouvejte. Během vysoušení pravidelně větrejte.

Vymalujte

Máte zeď zbavenou plísní a dokonale vysušenou? Je na čase ji znovu natřít. Začněte penetrací. Působí do hloubky podkladu, sjednocuje savost zdiva a zlepšuje také přilnavost. Až budete vybírat barvu, vyberte si takovou, která obsahuje jubocid zabraňující opětovnému růstu plísně. Pokud opomenete prevenci, plíseň si k vám znovu najde cestu.

Větrejte

Prevenci zahajte pravidelným větráním celého bytu. Bohatě stačí, když ráno a večer krátce a intenzivně vyvětráte. Vydýchaný vzduch se vymění za čerstvý a nadbytečná vlhkost zmizí. Okna otevírejte i při vaření, sušení prádla a po každém sprchování.

Hlídejte vlhkost

Stupeň vlhkosti si můžete kontrolovat sami pomocí vlhkoměru. Za ideální stav se považují hodnoty mezi 45 a 60 % vlhkosti. Pokud doma opakovaně naměříte hodnoty nad horní hranicí, riskujete opětovný vznik plísní.

Pořiďte si klimatizaci

Chcete mít nad plísněmi a vlhkostí vzduchu převahu? Klimatizační jednotka se postará o jednotnou teplotu v bytě, sníží procento vlhkosti a díky speciálním filtrům odstraní ze vzduchu veškeré alergeny včetně prachu a roztočů. Moderní klimatizace Samsung s technologií Virus Doctor navíc zlikvidují i bakterie a chřipkové viry.

Kontrolujte

Kromě hlídání vlhkosti se zaměřte i na kontrolu zdiva v celém bytě. Dívejte se zejména do rohů, okolo oken, za nábytek a také na spáry mezi dlaždičkami v koupelně. Zvýšíte tím šanci, že plíseň objevíte už v jejím zárodku a tentokrát se s ní vypořádáte mnohem snadněji.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *