Jak se starat o pokojové rostliny v době dovolené?

V dnešní době už klidně můžete dálkově ovládat pomocí chytrých mobilních telefonů a aplikací i zálivku pokojových květin. Existují i další typy, které si společně představíme.

Péče o květiny během dovolené, představuje starost navíc. Můžete poprosit sousedku, aby se o ně postarala, nebo to vyřešit trochu jinak. Automatický zavlažovací systém jim dodá tolik vody, kolik bude třeba. Můžete si také vyrobit pomůcky, které rostlinám dodají potřebné množství vody.

Použijte plastové lahve

Jednoduchý způsob zavlažování využívá principu schopnosti zeminy odebírat vláhu postupně, pokud přitéká úzkým přívodem. Doma si jej můžete vytvořit z plastových lahví. Zvolte plastové lahve menšího objemu, které se nebudou vyvracet. Víčka navrtejte a našroubujte zpět na otvor plastové lahve naplněné vodou. Otvor ve víčku nedělejte moc široký, aby voda rostlinu v květináči nezaplavila. Lahve zatlačte navrtaným víčkem hluboko do květináče. Jakmile půda vyschne, začne si rostlina odebírat vodu z plastové lahve. Zakoupit si můžete i skleněné baňky, které existují v různých tvarech a barvách.

Bavlněné knoty

Knoty z bavlny nebo dalších savých vláken velmi dobře vedou vlhkost, která po nich nahoru vzlíná. Vodou musí být důkladně prosáknutá zemina i knot. Knot jedním koncem umístěte do nádoby s vodou a druhý konec dejte hluboko do zeminy ke kořenům každé rostliny. Do větších květináčů jich dejte více. Vlákna mohou přivádět vodu i zespodu. Bavlněný provázek či knot lze protáhnout spodním otvorem v květináči a ty dát na větší misku s vodou. Na dno misky dejte vrstvu keramzitu a přidejte vodu.

Samozavlažovací květináče a truhlíky

Variantou závlahy jsou i samozavlažovací truhlíky a květináče. Na trhu jsou k dostání speciální samozavlažovací systémy, které najdete i pod názvem hydroponické. Tyto květináče jsou možná o něco dražší, zato vám dokonale poslouží. Odpadnou vám starosti se zaléváním pokojových rostlin a zásoba vody jim vydrží až 3 týdny. Práci si usnadníte, když si pořídíte nenáročné pokojové květiny.

Plastové hadičky

Pokojové rostliny můžete zavlažovat tenkými, plastovými hadičkami, které vedou vodu ze zásobárny do květináčů. Plasty nejsou schopny vodu nasát, proto je třeba zvolit hliněné kužely zapíchnuté do zeminy ke kořenovému systému rostliny, do kterých se hadičky zavedou.

Savá textilie

Další možností je použití savé látky nebo speciální zavlažovací textilie, například Aqua Sorb. Květináč musí mít vespod otvory pro příjem vody. Pak květináč postavte bez spodní misky na zvolený textil, který je na misce a jeho druhý konec ponořte do nádoby s vodou.

Řízená závlaha

Nejvyšší úroveň zavlažování představuje závlahový systém řízený počítačem nebo zavlažovacími hodinami. Pomocí různých vlhkostních čidel, senzorů vlhkosti a časových spínačů tento systém zajistí zálivku přesně podle potřeb dané pokojové rostliny. Navíc takový systém můžete ovládat třeba přes chytrý telefon odkudkoliv. Přidat můžete i přírodní hnojivo pro kytky.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *