Vybíráme rychlovarnou konvici: Čím začít?

Výběr rychlovarné konvice neomezujte pouze na design. Zaměřte se i na správnou volbu objemu a funkcí. Poradíme vám, podle čeho varnou konvici vybírat.

Výběr varné konvice podle materiálu

Nerezové rychlovarné konvice

Odolný nerez je nejméně náročný na údržbu a má originální vzhled i snadnou údržbu. Vsaďte na produkty s ochrannými prvky, ať se nepopálíte.

Skleněné rychlovarné konvice

Díky průhlednému sklu můžete sledovat množství tekutiny, které bývá často barevně podsvíceno. Skleněný povrch je však náročnější na údržbu a je náchylný k rozbití.

Keramické rychlovarné konvice

Vyrábí se v tradičním provedení s retro teploměrem a pastelových barvách. Jsou o něco těžší, dobře izolují teplo a mají tišší provoz. Keramika je náchylnější k rozbití.

Plastové rychlovarné konvice

Jsou cenově dostupné, materiál je však méně odolný a často má i nižší životnost. Snadno se udržují, ale zápach plastu se u některých typů při ohřívání může přenášet i na konzumovanou tekutinu. Jsou lehké a ideální na cestování.

Jaký objem zvolit

Celkový objem a velikost konvice se odvíjí od počtu osob v domácnosti. Promyslete si, pro kolik lidí najednou ohříváte vodu a zda máte návštěvy. Na trhu jsou varné konvice o objemu 0,4 až 3 litry. Cestovní varné konvice mají objem od 0,4 do 1 litru a příkon 650 W až 1600 W. Pro 2 lidi stačí objem kolem 1,5 litru. Pokud máte často návštěvy, volte konvice od 1,7 litru nahoru. Konvice o objemu 2 až 3 litry se hodí pro větší rodiny a vícečlenné domácnosti.

Provedení a design konvice

Pokud váháte mezi vyšší nebo nižší a širší konvicí, volte raději tu druhou. Nízké konvice lépe využívají teplo ode dna, kde je uloženo topné těleso. Sledujte také minimální naplnění a neohřívejte moc vody zbytečně třeba jen pro jednou osobou.

Příkon varné konvice

Příkon ukazuje spotřebu energie a rychlost přivedení vody k varu. Na trhu jsou konvice od 650 W do 3000 W. Pro ohřev vody bez dlouhého čekání volte minimální příkon 2000 W. Nejčastěji jde o konvice s objemem 1,7 litru a příkonem kolem 2200 W. Čím vyšší je příkon, tím kratší dobu čekáte, avšak roste spotřeba energie. Přesto vaření vody v rychlovarné konvici zajistí nižší spotřebu energie oproti rychlovarné desce. Vyplatí se i časově. Oproti 10 minutám nastane bod varu za 1 minutu. Vždy záleží na objemu vody. Čím je konvice plnější, tím je účinnost ohřevu vody větší.

Uložení topného tělesa

 • Skrytá topná spirála je zabudovaná ve spodní části konvice pod nerezovým dnem, voda se ohřívá déle, ale nedochází tolik k usazování vodního kamene. Konvice se lépe čistí a lze v ní ohřívat i jinou tekutinu než jen vodu.
 • Viditelná topná spirála zajistí rychlejší ohřev, ale dochází k častému usazování vodního kamene a čištění je obtížnější.

Bezpečnostní funkce

Moderní rychlovarné konvice disponují více bezpečnostními prvky. Většinou jsou opatřeny svítící diodou, která po dovaření a vypnutí spínače zhasne. Každá konvice by měla mít 4 základní bezpečnostní pojistky:

 • Automatické vypnutí po dosažení 100 °C.
 • Pojistka pro zabránění spuštění bez tekutiny.
 • Automatické vypnutí při špatném umístění na podstavci.
 • Vypnutí v případě přehřátí varné konvice.

Doplňkové funkce

 • Možnost naplnění vodou přes zobáček konvice bez nutnosti otevření víka.
 • Tlačítko na automatické otevírání víka.
 • Dražší modely umožňují i regulaci teploty ohřevu, někdy i od 50 do 100 °C
 • Ukazatel hladiny vody vodoznakem, je však náchylný k usazování vodního kamene.
 • Displej – přehledně zobrazuje navolenou teplotu, případně i dobu ohřevu.
 • Akustický signál při automatickém vypnutí při varu, někdy i změna podsvícení.
 • Světelné efekty – doplňují zvukové upozornění, nejčastěji svítí celá konvice v určité barvě, nejpůsobivější vizuální efekt u skleněných konvic.
 • Konvice na čaj – disponují také sítem na čaj a funkcí na nastavení teploty.
 • Vyjímatelný filtr – umožní dle potřeby přidání a vyjmutí filtru na čaj.
 • Naviják na elektrický kabel – skryje zbytečně dlouhý kabel od varné konvice.
 • Varná konvice do auta – varné konvice na cestování s připojením do zásuvky zapalovače a nižším příkonem, aby nevyčerpaly autobaterii.

Základna konvice

U otočné základny konvici lehce správně usadíte. Průměr základny se pohybuje v závislosti na objemu a velikosti konvice mezi 6 až 22 cm. U některých typů lze delší napájecí kabel navinout do speciální základny.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *