Jak odstranit žvýkačku z oblečení? Osvědčené tipy

Pokud jste po návratu domů zjistili, že se vám na oblečení přilepila žvýkačka a nejde sundat dolů, zkuste naše triky, pomocí kterých se žvýkačky snadno zbavíte.

Mrazák nebo led a tupý nůž

Vyzkoušejte odstranění žvýkačky pomocí mrazu. Do igelitového pytlíku vložte oblečení s přilepenou žvýkačkou tak, aby žvýkačka byla nahoře. Pytlík uzavřete a vložte do mrazáku alespoň na 3 hodiny. Textil můžete potírat i kostkami ledu. Ztvrdlou žvýkačku pak sloupnete. Použijte tupý nůž, aby se nepoškodila látka.

Lak na vlasy

Lak na vlasy nastříkejte přímo na žvýkačku, aby vám ztvrdla. Pak už vám stačí jenom tupý nožík na odstranění a oblečení vyprat.

Horká voda nebo lepenka

Oblečení ponořte do horké vody, kde žvýkačka za pár minut povolí a ještě v horké vodě ji seškrábněte pomocí kartáčku. Můžete také položit látku na kus lepenky, aby byla žvýkačka mezi látkou a lepenkou. Pak přežehlete látku středně rozpálenou žehličkou. Žvýkačka by se měla odlepit od látky a přilepit se naopak na lepenku. Opakujte, dokud se žvýkačka celá neodlepí. Nakonec oblečení vyperte.

Ocet

Ohřejte si v mikrovlnce nebo na plotně šálek octa a těsně pod bodem varu do něj namočte zubní kartáček a oškrábejte s ním žvýkačku. Pro zbavení octového zápachu oblečení vyperte.

Kobercová páska

Pokud vám na oblečení zůstaly už jen zbytky žvýkačky, které nelze snadno odstranit, pomůže vám pevná kobercová páska. Přilepte ji na místo, kde byla nalepená žvýkačka a strhněte ji. Opakujte několikrát, až po žvýkačce nezůstane ani náznak.

Burákové máslo

Na žvýkačku naneste vrstvu arašídového másla a pokuste se jej do žvýkačky zapracovat. Za chvilku začne měknout a nakonec se zcela odlepí. Burákové máslo je mastné, proto budete muset oděv následně vyprat a zbavit mastnoty.

Olej WD-40

Zkuste použít olej WD-40, jehož součástí je mastná složka, ale i stlačený studený vzduch. Ten žvýkačku zchladí a pak jde snadno odloupnout. I tady se jedná o mastný přípravek a látka se musí vyprat. Použít lze třeba jar jako odmašťovač.

Benzin

Pletené oděvy, džíny nebo bavlněné oblečení, které není hladké, po vytáhnutí oblečení z mrazáku ještě položte na ručník nebo hadřík a žvýkačku potřete technickým benzínem nebo trichloretylenem. Potom skvrnu přetřete vlhkou utěrkou nebo vlhkým hadrem a oblečení vyperte.

Odstraňovač tmelů

Odstraňovač tmelů ve spreji je účinná látka pro odstranění přilepené žvýkačky nejen z oblečení, ale i z čalouněného nábytku nebo z koberce. Na skvrnu stačí přípravek nastříkat, chvilku jej nechat působit a pak setřít vlhkým hadříkem.

Univerzální odmašťovač na brzdy

Univerzální odmašťovač na brzdy naneste na skvrnu a nechte chvíli působit. Pak byste měli žvýkačku snadno odstranit. Při použití tohoto přípravku si dejte pozor, protože není vhodný pro všechny barvy, zejména ty světlé a pak vlna.

Komerční produkt na odstraňování žvýkaček

Na trhu jsou hlavně v drogériích k dostání také univerzální odstraňovače přilepených žvýkaček. S většinou z nich můžete odstranit přilepenou žvýkačku nejen z oblečení, ale i z čalouněného nábytku nebo třeba koberců.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *