Jak odstranit vosk? Máme pro vás osvědčené tipy

Světlo svíček podtrhuje nevšední atmosféru každého večera i sváteční atmosféru během adventu a Vánoc. Umí proměnit všední den v pohodovou romantickou chvíli. Co dělat, když se vosk vylije tam, kam nemá. Máme zde několik rad a tipů, jak se na různém povrchu zbavit skvrn od vosku.

Jak odstranit vosk

Z většiny materiálů skvrny od vosku odstraníte pomocí ředidla, lihu či benzínového čističe. Postupujte vždy od okrajů směrem ke středu skvrny, aby se skvrna od vosku nerozšiřovala. Buďte velice opatrní, abyste při čištění neponičili povrch materiálu.

Vosk na textiliích

Vosk na oblečení, ubrusu nebo prostírání nechte zaschnout. Můžete vložit látku na pár minut do mrazáku, anebo na skvrnu přiložit kostku ledu. Poté kuchyňským nožem seškrábněte co nejvíce přebytečného vosku. Ztuhlý vosk z textilu nedrolte, ale šetrně látku ohněte, vosk zlomte a odstraňte příborovým nožem. Žehličkou nastavenou na nízkou teplotu přejíždějte textilii přes savý papír či ubrousek.

Pokud nemáte po ruce žehličku, teplo pro rozpuštění přebytečného vosku nahradí fén. Na obě strany potřísněné textilie přiložte ubrousek a postupujte stejně jako při použití žehličky.

Jakmile do sebe ubrousky vsáknou veškerý přebytečný vosk, dejte tkaninu vyprat. Než prádlo vložíte do pračky, aplikujte na skvrnu od vosku prostředek proti skvrnám. Mastnotu odstraní i přípravek na nádobí, jako je Jar. Prádlo perte na nejvyšší možnou teplotu. Před vložením tkaniny do sušičky zkontrolujte, zda skvrna zmizela, jinak se zafixuje a už se jí nezbavíte.

Vosk na nábytku

Přebytečný vosk ze stolu, komody či jiného předmětu ze dřeva nikdy neodstraňujte nožem. Mohlo by dojít k poničení povrchu dřevěné desky. Použijeme pouze rozehřátou žehličku a savý papír či ubrousek. Jemně přejíždějte žehličkou po ubrousku a postupně do něj nasajte všechen přebytečný vosk.

Vosk na zdi

Nejprve ostrým nožem opatrně odstraňte přebytečný vosk ze zdi tak, abyste nesundali i část omítky. Pak použijte zahřátou žehličku. Přejíždějte s ní přes savý papír či ubrousek přiložený na mastné skvrně na zdi. Přebytečný vosk se postupně rozpustí a ubrousek či savý papír jej vsákne do sebe. Jakmile odstraníte všechen vosk, na mastné skvrny použijte barvu na zeď ve stejném barevném odstínu, kterým je zeď natřená a mastný flek několikrát přetřete. Proces schnutí urychlíte fénem.

Vosk na koberci

Odstranění skvrn od vosku na koberci je podobné jako při zbavování se skvrn od vosku na textilu. Skvrnu nejprve zchladíte kostkou ledu, dokud vosk nebude zcela zaschlý. Koberec je více choulostivý na teplo, proto můžete místo žehličky použít i fén. U malých koberečků a kusových koberců přiložte po obou stranách koberce savý ubrousek nebo savý papír.

Jestliže je koberec na zemi v místnosti pevně zafixován, přiložte ubrousek pouze z vrchní strany a za pomoci fénu odstraňte veškerý přebytečný vosk. Při použití žehličky postupujte jako u textilu. Na vyčistění koberce Použijte prostředek, který je vhodný pro čištění koberců.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *