5 tipů, jak vyčistit odpad a předejít jeho ucpání

Ucpaný odpad nás dokáže pěkně potrápit. Když nám voda z odpadu téměř neodtéká a line se z něj odpudivý zápach, na náladě nám to zrovna nepřidá. Pak je třeba najít si čas a vhodné prostředky, abychom ucpaný odpad nějakým způsobem uvolnili. Nejlepší je této nepříjemnosti předejít, dbát na prevenci a odpad čistit pravidelně.

1.    Preventivně čistěte pravidelně odpad

Doporučujeme čistit odpad alespoň jednou za deset dní, abyste předešli jeho ucpání. Nezapomeňte na všechny jeho části a odtoky. V kuchyni nám ve dřezu zůstávají zbytky jídla a tuku, kvůli kterým se odpad nejčastěji ucpává. V koupelně v umyvadle, vaně i sprchovém koutu zase zůstávají především vlasy. Nikdy nenechávejte čištění odpadu na poslední chvíli, protože by mohlo být pozdě. Vyzkoušejte třeba čištění odpadu jedlou sodou.

2.    Pořiďte si sítko

Do kuchyňského dřezu si určitě pořiďte sítko, které spolehlivě zachytí malé kousky jídla, které jinak doputují až do odtokové trubky, kam se dostávají zejména během umývání nádobí a omývání potravin. Pak se odpad ucpe. Až se sítko naplní, vždy ho jednoduše vyklepnete a vyčistíte. Pokud je poškozené, pořiďte si nové. Sítkem vybavte i umyvadlo, vanu a sprchu. Sítko zachytí vlasy, vousy a chloupky z holení.

3.    Pravidelní čistění odpadu jedlou sodou a octem

Ocet a jedlá soda jsou jedineční pomocníci v každé domácnosti. Spolehlivě zbaví všechny spotřebiče, vodovodní baterie a odpady nánosů vodního kamene, můžete s nimi vytřít podlahu i pracovní plochy, zbaví vás skvrn nebo vybělí prádlo. Pomohou vám i s vyčištěním odpadu, i když se někdy bez zvonu nebo pružiny neobejdete.

Nejprve nasypte do odpadu dvě polévkové lžíce jedlé sody a nechte ji působit půl hodiny. Pak hrnkem octa zalijte jedlou sodu. Ingredience nechte působit ještě další půl hodiny a pak do odpadu nalijte horkou vodu z rychlovarné konvice. Jedlá soda se dá nahradit kypřicím práškem do pečiva. Proces opakujte pravidelně, minimálně jednou za dva týdny. Jednou za čas rozdělejte a zkontrolujte sifon.

4.    Pravidelní čistění odpadu solí a octem

Preventivně můžete odpad čistit také octem a klasickou solí. Kombinace octa s kuchyňskou solí je léty prověřená a někdy může účinkovat lépe než jedlá soda. Postup je úplně stejný jako v předchozím bodě. Nasypte dvě polévkové lžíce soli do odpadu, nechte ji působit a zalijte šálkem octa. Nakonec zalijete vroucí vodou.

5.    Čistění odpadu pomocí chemie

Chemických prostředků na čištění ucpaného odpadu je celá řada. Znečišťují ale odpadní vody a mohou být nebezpečné pro vaše zdraví. Používejte je podle návodu. Většina z nich je založena na bázi hydroxidu sodného, díky kterému se rozpustí nečistoty a ucpaný odpad se uvolní. Můžete použít přípravky s názvem Krtek, Savo či Domestos. Pokud máte staré plastové trubky, hrozí ale jejich rozleptání a zničení odpadu. U nových polypropylenových trubek riziko nehrozí. Podívejte se jak na ucpaný záchod.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *