Jak odhlučnit stěnu v paneláku? Tipy a Rady

Bydlíte v panelovém bytě, máte hlučné sousedy a jde vám zvuk zvenčí? V tom případě je dobré zvolit nějakou formu odhlučnění. Něco si můžete udělat sami, jiné je lepší raději nechat na odbornících.

Odhlučnění bytů je dnes hodně žádaným typem rekonstrukce zejména u starších panelových bytů. Je zaměřena především na strop, zdi, okna, dveře i podlahu. Na stropu se používají sádrokartonové podhledy s minerální vlnou, které pomáhají i ukrýt případné nerovnosti a zabudovat osvětlení. Další metodou je použití polystyrenových desek, které se také připevňují na strop. Nevýhodou u tohoto řešení je o něco nižší estetická hodnota. Polystyren se hodí spíše do kanceláří.

Další formy odhlučnění

Sádrokarton se dá mnohem lépe vzhledově upravit a má také mnohem vyšší odolnost proti možnému mechanickému poškození. Na stěny se používají zvukoizolační panely, které se pak lepí na zeď. Je možné použít i akustické předstěny, které se stavějí před stávající zeď. Kostru stěny tvoří hliníkové profily, které navíc nijak nepřenáší zvuk dál do podlahy, stěn a stropu. Vhodnou alternativou jsou i dřevěná nebo korková obložení s celulózovou izolací, která se místo sádrokartonu často používají.

Odhlučnění stěn od sousedů

Na účinný způsob odhlučnění je třeba materiál, který zvuk odrazí a pohltí. Nejlepší zvukově izolační konstrukce jsou složeny z akustické desky např. PhoneStar a akustické pěny, jako je SilentFoam. Síla konstrukce začíná na 3 cm. Všeobecně platí, že levnější materiál vyžaduje silnější konstrukci pro více uspokojivý výsledek. Pokud dáte pal knihovnu nebo vestavěnou skříň na celou stěnu, vytvoříte tak další vrstvu odhlučnění.

Plovoucí podlahy

Pokud se potřebujete zbavit hluku přenášeného přes podlahu, vhodným řešením je využití plovoucí podlahy. Musíte zvolit správný druh podlahové krytiny, kterou pak tvoří nášlapná vrstva a roznášecí vrstva. Mohou to být OSB desky, překližky, sádrokarton, dřevotříska i beton a pak izolační vrstva s akustickou izolací. Nášlapnou vrstvu mohou tvořit parkety, PVC, dlažba či koberce. Do akusticko-izolační vrstvy se doporučuje použít skleněná nebo čedičová vlákna. Pod dřevěnou podlahu můžete dát třeba i kombinaci mineralizované dřevní štěpky Cemwood s akustickými deskami PhoneStar.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *