Víte, jaký je rozdíl mezi číslem popisným a orientačním?

Každý dům má hned dvě tabulky s čísly, nebo daleko víc. Číslování domů neboli systém územní identifikace vychází z vyhlášky Ministerstva vnitra ČR č. 326/2000 Sb., ve znění vyhlášky 193/2001 Sb. Prováděcí pravomoci drží obce či městské části a odpovědnost označit budovu číslem nese majitel. Správu nad čísly orientačními, evidenčními a popisnými pak vykonává Ministerstvo vnitra. Domy se číslují kvůli identifikaci a evidenci nemovitostí, poštovním úřadům, městské správě i potřebám centrálního registru obyvatel či geografických informačních systémů a digitálních map.

Číslo domovní – buď evidenční, nebo popisné

Domovní číslo zahrnuje kategorie čísel popisných a evidenčních. Každý dům má jedno číslo domovní, evidenční nebo popisné a tolik čísel orientačních, kolik ulic či náměstí je kolem jeho zdí.

Číslo orientační

Orientační číslo je jedinečné v rámci ulice či veřejných prostranství. Nejsou všech obcích a součástí může být i písmeno kvůli přehlednosti a dobré orientaci. Čísla jsou přidělovaná obecním úřadem v rámci jedné veřejné komunikace nebo prostranství. Může dojít k tomu, že jeden dům má hned více orientačních čísel. Pokud je čelem na náměstí a zároveň je i jednou zdí do boční ulice, má dvě orientační čísla. Číslo se někdy v průběhu doby změní. Čísla jsou na modrých tabulkách psaná bílými číslicemi, nejsou-li malovaná a individuálně vyráběná.

Číslo popisné

Popisné číslo je popisuje budovy určené k trvalému bydlení nebo jinému účelu. Oproti číslu orientačnímu je jedinečné. Můžeme se setkat s více čísly orientačními v jiné ulici nebo na jiném náměstí, ale čísla popisná se neopakují. Proto bývají delší, někdy až pětimístná. Čísla popisná jsou zapisována do katastru nemovitostí. Mají podobu červených tabulek s bílými číslicemi, včetně názvu příslušného katastrálního území. Přiděluje se po kolaudaci stavby a je nutnou podmínkou pro zápis do katastru. Budova nese číslo popisné trvale a mění se pouze při změně katastrálních hranic. Nová budova postavená na místě původní stavby číslo nedědí, ale získává nové. Čím je číslo vyšší, tím je budova novější. Pokud má dům má více vchodů, každý má vlastní číslo popisné.

Číslo evidenční

Evidenční číslo se týká objektů s charakterem dočasného bydlení nebo prozatímního rázu, jako zahradní domky, chaty a chalupy. Číslo je v rámci obce jedinečné, je na zelených tabulkách bílými číslicemi. Zákon o dočasnosti nehovoří a lze najít dočasné stavby starší 60. let.

Číslo náhradní

Náhradním číslem se značí budovy, které ze svého charakteru nemohou být označeny číslem orientačním, popisným či evidenčním a k označení provizorních i jiných staveb, které jsou místem výkonu jisté činnosti.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

1 komentář u „Víte, jaký je rozdíl mezi číslem popisným a orientačním?

    vlasta trnkalova

    (12. 8. 2018 - 12:36)

    mam chatku se soukromym pozemkem už 18 let koupena bez eviden. čisla potřebuji ziskat evid. čislo kvuli zavedeni elektřiny adresy , na koho se mam obratit,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *