Petřínská rozhledna – Pražská Eiffelova věž

Petřínská rozhledna je často nazývána mladší sestrou Eiffelovy věže. Z těch nejznámějších a nejkrásnějších věží je totiž nejvýše položená.

Dva roky po dostavění známé pařížské věže, která dosahuje 361 m. n. m., se nad pražskou kotlinou objevila Petřínská rozhledna a obsadila první místo s výškou 378 m. n. m. V roce 1930 se v USA pokusili překonat výškový rekord a vyrostl zde Chrisler building. Dosáhl však jen 331 m. n. m. Petřínská rozhledna má jedinečný půvab a fascinuje řady turistů, kteří se na ni jezdí dívat.

Trocha historie

V roce 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vydalo na Světovou výstavu v Paříži, kde viděli Eiffelovu věž. Už při cestě domů se ve vlaku domluvili, že Praze podobnou věž postaví. Vybrali pro stavbu ten nejvyšší pražský vrch, kterým je právě Petřín. Odkud se dala přehlédnout velká část českého království. Do společné pokladny vložili 1031 zlatých. Stavba monumentu byla odhadnuta na 32 000 zlatých.

Výsledek obrázku pro petřín

Medializace

Dr. Kurz, který se uměl perfektně vyjadřovat, sepsal vizionářský článek „Rozhledna na Petříně, obrázek z blízké budoucnosti Prahy“, který vyšel ve známém německém listě Der Politik. Prahu vylíčil jako moderní město, jehož obyvatelé se procházkou po městě vydají až na Petřínskou rozhlednu. Vizionář dokonce předpověděl i vlastní lanovku, která sem bude dopravovat lidi a bude postavena už za rok.

Nadšení davu

Článek zapůsobil na českou veřejnost jako velmi opojná droga. I když se jako vždy objevilo pár pochybovačů, stavba věže nabrala plné obrátky. Jméno hlavního návrháře konstrukce, inženýra Františka Prášila sice budilo podezření, většina národa se ale nechala strhnout a začala upisovat podílové listy v hodnotě 50 zlatých. Stavba začala 16. března 1891 a skončila 2. července i s moderním elevátorem s plynovým pohonem.

Výsledek obrázku pro petřín

Proč se vydat na Petřín

Rozhledna byla slavnostně otevřena 20. srpna 1891 i s lanovou dráhou na vodní pohon. O rok později zde bylo instalováno magické zrcadlové bludiště. Můžete si zde prohlédnout výstavu Klubu českých turistů a v suterénu výstavu věnovanou českému géniovi Járovi Cimrmanovi. V přízemí je restaurace. Pokochejte se výhledem na Prahu z vyhlídkové kabiny ve výšce 53 metrů. Můžete sem vystoupat po točitém schodišti. Lanová dráha na Petřín navazuje na tramvajovou dopravu v zastávce Újezd – Nebozízek – Petřín. Pro jízdu lanovkou platí všechny typy jízdenek MHD. Zde je otevírací doba a vstupné na Petřínskou rozhlednu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *