Jak vyrobit domácí osvěžovač vzduchu bez chemie?

Provoněnou domácnost můžete mít i bez zakoupeného osvěžovače vzduchu.  Abyste nemuseli vdechovat často zdraví nebezpečné látky a zkuste si vyrobit přírodní osvěžovač vzduchu zcela bez chemie. Podívejme se, jak na to.

Vedle běžných výparů z vaření, koberců či čisticích a kosmetických prostředků, se k nám domů dostává smog či cigaretový kouř. Na provonění vzduchu si můžete místo zakoupených osvěžovačů vyrobit i vlastní.

Pozor na zakoupené osvěžovače vzduchu

Na chemické osvěžovače neexistují normy stanovující složení a množství obsažených látek. Obsahují benzen, toluen, formaldehyd, xylen či styren, které pachy neodstraňují, ale jen překrývají. Vdechování vyvolává bolesti hlavy, únavu, závratě, dráždivý kašel, dechové potíže, astma i alergie, mohou negativně ovlivnit náladu, pracovní výkon i produkci hormonů a mít karcinogenní účinky.

osvěžovač

Vyrobte si doma přírodní osvěžovač vzduchu

Základem domácích osvěžovačů jsou 100% přírodní éterické oleje, které musí splňovat přísné testy. Provoní váš dům či byt, pozitivně ovlivní vaši náladu i zdraví. Levandule vás večer uklidní před spánkem a zažene bolesti hlavy, růže je osvědčené afrodiziakum, máta, lesní směs či tea tree zase uleví od dýchacích problémů.

 osvěžovač

Gelový osvěžovač vzduchu

Na dno zavařovací sklenice nakapejte 30 kapek esenciálního oleje, přidejte lžičku soli a přilijte neochucenou želatinu připravenou podle návodu. Vše promíchejte a nechte ztuhnout. Druhý den proděravějte víčko sklenice pomocí hřebíku. Gelový osvěžovač vzduchu lze oživit stužkou a pár kapkami potravinářského barviva.

oleje

Aroma difuzér

Aroma difuzér si vyrobíte smícháním 40 kapek vonného olejíčku s neparfemovaným dětským olejem. Směs nalijte do skleněné nádobky, například vázy a ponořte do ní pár bambusových tyčinek nebo špejlí, které směs nasají a postupně uvolňují vůni. S bambusovými tyčinkami je vůně více intenzivní.

osvěžovač

Pohlcovač pachu

Jedlá soda má skvělé absorpční účinky, neutralizuje nežádoucí a nepříjemné zápachy a dobře absorbuje vůni esenciálního oleje, kterou postupně uvolňuje do ovzduší. Nasypte 100 g jedlé sody do sklenice, udělejte do víčka otvory a přidejte pár kapek vonného oleje. Pro oživení intenzity vůně stačí dokapat pár kapek.

osvěžovač

Vůně v rozprašovači

Smíchejte v ½ l vody, lžičku jedlé sody a lžíci citronové či limetkové šťávy. Směs bude ze začátku pěnit. Pak ji stačí nalít do rozprašovače. Můžete povařit i na plátky nakrájený pomeranč a citron s celou skořicí či pár kousky hřebíčku v 1 l vody asi hodinu a po vychladnutí směs přelít do rozprašovače.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *