Co je to řasokoule? Možná jste o ní vůbec neslyšeli

Řasokoule jsou v současné době hojně vyhledávané, protože jsou méně náročné než živé rostliny. Různé formy mechu se do bytu instalují ve formě mechových obrazů, o které se nemusíte starat, mnoho lidí dává přednost spíše řasokoulím.

Co je to řasokoule

Řasokoule zelená je výstižný název pro vodní organismus, kterému se daří hlavně v mořích chladnějšího podnebí. Zelená řasa kulatého tvaru v závislosti na druhu, stáří a podmínkách může být malá a dorůstat až 30 cm v průměru. V přírodě ji v přirozených podmínkách najdete v zemích, jako je Japonsko, Skotsko, Estonsko a Island. V Japonsku se řasokoulím často přezdívá marimo nebo torasanpe. Ve východní i západní kultuře se řasokoule používá především k dekoračním účelům.

Pěstování řasokoulí

Pěstování řasokoule je poměrně snadné a potřebujete jen akvárium nebo jinou dekorativní nádobu na vodu. Aby řasokoule prospívala, je důležité, aby voda byla neustále čistá. Obecně jí vyhovují teploty 22 až 25 °C. Můžete nádobu s vodou přemístit na slunečné a světlé místo. Vaše řasokoule by však neměla být na přímém slunečním světle, které by ji mohlo v horkých dnech snadno vysušit a spálit. Pokud máte doma spíše temno, můžete žárovkou imitovat přirozené denní světlo.

Jak se starat o řasokoule

Řasokoule není nutné zalévat, jen jim musíte jednou za týden vyměnit vodu za čerstvou. Myslete na častější vyměňování a doplňování vody během letních měsíců, kdy se voda rychleji vypařuje. Čerstvou vodu nechte na den odstát. Myslete na pravidelné otáčení řasokoulí v nádobě, aby měly stále kulatý tvar, průběžné čištění akvária a čištění řasokoulí od vodních usazenin. Trochu ji zmáčknete, aby se z ní dostala stará voda. Dokud nejsou řasokoule příliš velké, ponechejte je v původní nádobě. Něco jako přesazování tedy není nutné.

Kde se dá řasokoule koupit

I když je řasokoule zatím spíše exotická rostlina, běžně ji seženete. Prodává se i po internetu, v prodejnách, které se specializují na vodní rostliny, zahradnictvích a některých hobby marketech. Vzhledem k tomu, že je řasokoule velmi nenáročná na údržbu, zvládnou o ni pečovat i začátečníci, nebo ti, co mají potíže s pěstování rostlin nebo děti. U nás jsou známé i jako jezerní koule. Můžete je dát do jednoho akvária společně s rybičkou Betou bojovnicí.

Co nevíte o řasokoulích

Řasokoule byla objevena v 1. polovině 19. století v Rakousku. Řasokoule však mnoho lidí volně odnášelo z vody a hodně z nich bylo zničeno stavbou elektráren a dalších moderních vodních prvků. Marimo koule začali lidé postupně chránit a pořádá se na jejich počest i třídenní Marimo festival v Japonsku. Festival spojuje současnou popularitu řasokoulí s pověstmi a tradičními rituály, kterými Japonci vzdávají těmto řasám či rostlinám svou úctu.  Traduje se, že jde o rostliny lásky, prosperity a štěstí. Podle legendy vznikly řasokoule tak, že dva nešťastní milenci skočili společně do vody a staly se z nich dvě zelené koule.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *