Jak natřít plot svépomocí? Zvládnete to i vy.

Kvalitně natřený plot vydrží i 5 let. Než začnete s nátěrem, musíte si připravit podklad. Natíraný povrch je nutné nejprve důkladně očistit, odmastit, zbavit rzi, prachu a nesoudržných částí všech starých nátěrů. Podobné je to u plotu ze dřeva.

Nemusíte očistit celý povrch až na holý kov. Pokud je původní nátěr soudržný, stačí povrch dodatečně odmastit, zbavit prachu a nečistot. Důkladně obrousit musíte loupající se části barvy a odstranit rez smirkovým papírem, drátěným kartáčem nebo strojově bruskou. Na odmaštění povrchu můžete použít třeba odmašťovač ProGold.

Jaký zvolit nátěr na kov

Lze zvolit nátěr 2v1 nebo dvojí nátěr, tedy základní antikorozní, který ochrání kov proti korozi a zvýší přilnavost vrchních nátěrů, jako je vodou ředitelný Balakryl antikor a na vrchní nátěr použít ochranu proti povětrnostním vlivům i UV záření, jako je Balakryl unimat, satin nebo lesk. Krycí barva se obvykle natírá 2x. Varianty 2v1 se aplikují minimálně 2x. Použít můžete třeba jednovrstvou barvu Primalex 2v1.

Jak natírat

Barvu natíráme štětcem nebo válečkem, u souvislých ploch, jako jsou vrata od garáže, stříkáním. Pro kvalitu nátěru je důležitá venkovní teplota a také teplota povrchu, na který nátěr aplikujeme. Ideální je teplota vzduchu mezi 10 °C a 20 °C. Pokud je kov rozpálený, barva schne rychle, nevytváří dokonale slitý povrch a nátěr je náchylný k degradaci. V letních měsících se musí natírat ráno nebo v podvečer, ve stínu či polostínu. Vlhkost vzduchu by neměla překročit hodnotu 70 %.

Jaký zvolit nátěr na dřevo

Povrch musí být při natírání dokonale hladký, odmaštěný a absolutně čistý. Lazura je efektivní ochranou dřeva. Svrchní krycí vrstva bezbarvého laku vytvoří kompaktní vrstvu a zvyšuje stupeň ochrany. Pomáhá přijímat a uvolňovat vlhkost. Laky vždy volte podle míry vlhkosti. Vodou ředitelné lazury a laky jsou mnohem lepší na práci, protože nepotřebujete ředidla. Výhodou je i rychlejší zasychání, minimální pach a ekologická vlastnost. Syntetické laky použijte raději jen na dřevo, které už bylo v minulosti něčím podobným natřeno. Vhodnější jsou ekologické formy nátěru.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *