Češi si nejčastěji sjednávají půjčky na koupi elektroniky a vybavení bytu

V České republice jsou úvěrové produkty velice žádané. V loňském roce vzrostl počet půjček o neuvěřitelných patnáct miliard korun v porovnání s předchozím rokem. Jak zájemci o úvěr postupují při výběru? A k jakým účelům si Češi půjčují peníze nejčastěji?

Česká bankovní asociace provedla průzkum, z něhož vyplývají velice zajímavé informace, třeba že každý pátý Čech splácí minimálně jeden úvěr. Peníze využívají především k pořízení elektroniky a vybavení bytu, stejně tak i na nákup motorového vozidla. V neposlední řadě průzkum ukazuje, že jen málokterý Čech by si půjčil peníze na dovolenou.

Češi slyší na výhodné akce

Akce. Jedná se o magické slovíčko, na které český národ prostě slyší. Bankovní domy, ba i nebankovní instituce toho využívají, a proto připravují různé akce na splátky. „Chcete získat peníze před výplatou s nulovým úrokem?“ Právě takové věty padají v mnoha reklamách na půjčky a úvěry. Přitom ale věřitelé, kteří lákají těmito marketingovými kličkami na své produkty, už neupozorňují na další ne příliš nízké poplatky a vysokou hodnotu RPSN. I když je úrok nulový, nakonec se může půjčka prodražit, protože má nesmírně vysoké RPSN.

Pozor na dluhovou past

Češi se nebojí sjednávat si půjčky, přičemž s nakupováním na splátky do dvaceti tisíc korun má zkušenost každý pátý. Spousta mladých jedinců nemá našetřené úspory, a proto využívá právě půjček. Získat peníze na úvěr není nic složitého, podmínky jsou docela příznivé, splátky je možné rozložit si klidně i na několik let a splácet tak po menších měsíčních částkách. Češi už se ale nezajímají o to, že přeplatí nemalé peníze. Jsou k dostání i půjčky pro zadlužené, matky na mateřské a podobně, takže si opravdu vybere takřka každý.

Jenže někteří se snaží potom pokrýt jednu půjčku další, a tím se dostávají do dluhové pasti. Z ní je cesta opravdu těžká a dlouhá. Častokrát dochází k tomu, že lidé mají exekuce na plat, neboť nejsou schopni své závazky splácet.

Předtím, než si o konkrétní půjčku požádáte, zjistěte si tedy o ní potřebné informace a ujasněte si, jestli ji opravdu potřebujete.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *